pieniadz.pl

GUS podał najświeższe dane dotyczące wzrostu cen dóbr i usług - inflacja w lutym zaczęła hamować

czwartek, 14-03-2013 godz. 17:05

Jak podał dziś popołudniu Główny Urząd Statystyczny, inflacja konsumencka po rewizji wyniosła w styczniu 0,1% m/m, a wobec analogicznego okresu roku poprzedniego zwiększyła się o 1,7%. Jeśli natomiast chodzi o luty, to w ujęciu rocznym był to wzrost sięgający 1,3%, czyli nieco mniejszy od przewidywań analityków. W porównaniu do poprzedniego miesiąca, ceny zarówno dóbr, jak i usług konsumpcyjnych nie uległy zmianie.
Zarówno wstępne, jak i końcowe dane dotyczące wzrostu cen produktów i usług w styczniu 2013r. były jednakowe. Zgodnie z nimi, w stosunku rocznym inflacja wyniosła 1,7%, natomiast w porównaniu do poprzedniego miesiąca, zwiększyła się o 0,1%. Jeśli natomiast chodzi o luty tego roku, to wstępne wyniki wskazują, że ceny produktów i usług utrzymały się na poziomie bardzo podobnym do tego styczniowego.

Czynnikami najbardziej wpływającymi na ceny były w tym okresie taniejące usługi związane z łącznością oraz obniżki notowane w branży odzieżowej, obuwniczej i spożywczej. Udział niższych cen łączności w ogólnej obniżce wskaźnika inflacji wyniósł 0,12%. W przypadku odzieży i obuwia było to 0,10%, a jeśli chodzi o żywność oraz napoje bezalkoholowe, to było to 0,05%.

Z drugiej strony, na wzrost wskaźnika wpłynął drożejący alkohol oraz wybory tytoniowe, ale również towary i usługi związane z transportem, mieszkaniem, a także rekreacją i kulturą. Ich udział w wartości wskaźnika nie sięgnął jednak nawet 0,1%.

Biorąc pod uwagę konkretne produkty, największe przeceny dotyczyły cukru, którego cena spadła o 1,3%. W stosunku rocznym zauważalny był także spadek cen mięsa, co automatycznie przełożyło się na potanienie wędlin. Dość oczywistym jest fakt, że w związku z takim stanem rzeczy, mniej zapłacimy także za tłuszcze zwierzęce. Tańsze stały się też wyroby cukiernicze i miód, których ceny spadły o 0,3%. Ryż potaniał o 0,2%.

Wśród najważniejszych produktów, których ceny wzrosły, wymienia się mąkę, za którą zapłacimy teraz o 1,0% więcej oraz pieczywo, które podrożało o 0,2%. O 0,8% wzrosły ceny owoców. Sery i mleko kosztują za to więcej o 0,1%, przy czym jaja potaniały o 0,4%. W lutym o tyle samo zmalały ceny napojów bezalkoholowych. Ceny kawy spadły o 0,6%, wód mineralnych o 0,4%, a soków o minimalne 0,1%. O 0,2% wzrosły ceny herbat.

W lutym wyraźna była również podwyżka cen wyrobów tytoniowych, które w ujęciu miesięcznym podrożały o 3,6%. O 0,1% spadły ceny alkoholu. Jako, że rozpoczęły się już posezonowe wyprzedaże obuwia i odzieży, to spora była obniżka cen w tej grupie produktów - buty potaniały o 2,4%, a ubrania o 2,1%.

W poprzednim miesiącu wzrosły za to ceny dóbr i usług związanych z mieszkaniem. Samo użytkowanie nieruchomości podrożało o 0,3%, a wywóz śmieci jest droższy o 0,8%. Wzrosły też ceny wody (0,5%), energii cieplnej (0,1%) oraz kanalizacji (0,3%). Opłaty za najem mieszkań zwiększyły się o symboliczne 0,1%. Tańsze były natomiast gaz i opał, jednak przecena wyniosła tylko 0,1%. Drobne podwyżki były także widoczne w kwestii wyposażenia mieszkania.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do GUS podał najświeższe dane dotyczące wzrostu cen dóbr i usług - inflacja w lutym zaczęła hamować.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm