pieniadz.pl

Gotówka czy karta - czym płacić na zagranicznych wakacjach?

niedziela, 04-08-2013 godz. 10:10

Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje wielu z nas zastanawia się, jak zabezpieczyć środki finansowe, które zabieramy ze sobą w podróż. Niektórzy uważają, że wygodniej jest zabrać gotówkę, którą rozdzielimy na mniejsze kwoty i schowamy w różnych miejscach. Rośnie jednak liczba tych, którzy wolą zabierać ze sobą kart bankomatowe. Są one poręczniejsze i gdyby było to potrzebne, to dają dostęp do wszystkich posiadanych zasobów.
Trzeba przyznać, że choć odpowiednio schowanej gotówki rzeczywiście nie zgubimy, to jednak jej szukanie w kieszeniach i portfelach, ciągłe pilnowanie bagaży, w których się znajduje może być nieco męczące. Tym bardziej, że musimy się troszczyć o więcej niż jeden banknot.

Dodatkowo, musimy pamiętać, by przed wyjazdem udać się do kantoru i kupić za złotówki waluty krajów, do których się wybieramy. Pamiętajmy wtedy, że warto zabrać ze sobą nie tylko walutę państwa docelowego, ale również choć niewielkie sumy w walucie krajów, przez które będziemy przejeżdżali.

Wakacje z kartą bankomatową wydają się być prostsze. Zabieramy wyłącznie jedną kartę i tylko tej jednej musimy pilnować. Nie musimy zastanawiać się, gdzie schowana jest gotówka i co zrobić, by na pewno nie zgubić którejś części ze schowanej sumy. Kartę wystarczy zawsze mieć przy sobie i już mamy pewność, że będzie bezpieczna.

Poza tym, karta nie ogranicza naszych wydatków tak, jak określona kwota gotówki, którą zabraliśmy. W razie niespodziewanych sytuacji, możemy wypłacić nawet wszystkie oszczędności, a zwykle, mamy też opcję zrobienia debetu. To powinno sprawiać, że będziemy czuli się bezpieczniej w obcym miejscu.

Jedyną wadą płacenia na zagranicznych wakacjach kartą bankomatową jest kwestia przeliczenia waluty danego kraju na złotówki. Jako, że nigdy nie wiadomo, jaki kurs walut zostanie wzięty pod uwagę, a dodatkowo rzadko wiemy, jaka jest prowizja, to warto być przy tym bardzo ostrożnym.

Ogólny koszt przeprowadzonej transakcji zależy, przede wszystkim, od konkretnego banku, w jakim mamy konto. Banki korzystają z odrębnych przeliczników walutowych, a to przekłada się  na inny koszt całych transakcji. Różnice sięgają nawet kilku procent. Dodatkowo, niektóre instytucje bankowe naliczają prowizję, więc koszt transakcji jeszcze idzie w górę.

Eksperci zaznaczają, że istnieje jednak dobra opcja dla tych, którzy na wakacjach chcą płacić kartą. Wystarczy otworzyć konto walutowe, przed wyjazdem wpłacić na nie pieniądze w potrzebnej nam walucie zakupionej w kantorze po jak najniższej cenie, a później do woli korzystać z urlopu, wydając tę kwotę.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Gotówka czy karta - czym płacić na zagranicznych wakacjach?.

Podobne

Kursy walut 2020-08-11

+ więcej
  • EUR euro 4,4016 -0,02%  -0,07gr
  • USD dolar 3,7390 -0,01%  -0,03gr
  • GBP funt 4,8934 +0,06%  +0,30gr
  • CHF frank 4,0896 +0,13%  +0,53gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm