pieniadz.pl

Grecja jeszcze nie otrzyma pomocy? Wypłata środków zależy od tempa przeprowadzanych reform

niedziela, 08-07-2012 godz. 16:04

Chociaż Grecja ma już nowy rząd, a w dodatku rząd ten jest gotowy na kontynuowanie dotychczasowych reform zakładanych przez program oszczędnościowy, to jednak na razie kraj nie może liczyć na kolejne pieniądze wypłacane przez UE w ramach obiecanej pomocy. Okazuje się bowiem, że aby wypłata środków była możliwa, najpierw przewodniczący resortów finansów w państwach Eurolandu muszą określić postęp greckich reform, jako zadowalający.
Już jutro ministrowie finansów państw należących do strefy euro mają spotkać się w Brukseli po to, żeby przedyskutować sytuację Grecji. Sama Hellada będzie reprezentowana przez nowego szefa resortu finansów, Jannisa Sturnarasa. Podczas rozmów, pod uwagę będą brane głównie opinie, jakie wystawią Grecji przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. To właśnie te trzy instytucje odpowiadają za przekazywanie środków służących do wspierania, próbującej podnieść się z kryzysu, gospodarki greckiej.

Najważniejszym punktem rozmów ma być omówienie tych kwestii, od których zależy efektywność przeprowadzanych w Grecji reform uwzględnianych przez program oszczędnościowy narzucany przez Unię Europejską. Prowadzone mają być dyskusje na temat tego, w jaki sposób zachować wszystkie punkty tego programu tak, aby Grecja była w pełni dostosowana do wymogów stawianych przez Euroland. Dopiero, jeśli ministrowie finansów krajów strefy euro uznają sytuację za wystarczająco dobrą, będzie mogło nastąpić wypłacenie dalszych funduszy pomocowych.

Należy przy tym podkreślić, że podczas ostatniej, politycznej zawieruchy w Grecji, gdy trzeba było powtarzać wybory parlamentarne, a kraj pozostawał bez realnych rządzących, zaniedbano część reform, które miały być prowadzone pod kontrolą UE. Niemniej jednak, politycy z państw należących do Eurolandu wierzą, że nowy, grecki rząd nadrobi te zaległości i wkrótce kraj będzie gotowy do dalszych zmian.

Zaznaczają jednocześnie, że nie ma mowy, aby UE zmieniło wymagania względem wysokości budżetowych oszczędności Grecji. Choć parlament grecki miał nadzieję na negocjacje w tej sprawie, unia pozwala jedynie na ewentualne zmiany dotyczące samych metod wprowadzania oszczędności w życie.

Niemniej jednak, grecki minister finansów zdaje sobie sprawę z faktu, że w jego państwie nastąpiło wyraźne opóźnienie w kwestii wprowadzanych reform i raczej nie będzie nawet próbował walczyć o zmniejszenie docelowej sumy oszczędności budżetowych. Istnieje natomiast prawdopodobieństwo, że postara się prosić o wydłużenie terminu na wprowadzanie zmian. Opóźnienia te mogą sprawić, że kolejne środki unijne Grecja otrzyma dopiero w sierpniu.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Grecja jeszcze nie otrzyma pomocy? Wypłata środków zależy od tempa przeprowadzanych reform.

Podobne

Kursy walut 2021-01-15

+ więcej
  • EUR euro 4,5480 +0,16%  +0,73gr
  • USD dolar 3,7466 +0,38%  +1,43gr
  • GBP funt 5,1104 +0,30%  +1,51gr
  • CHF frank 4,2219 +0,37%  +1,54gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm