pieniadz.pl

Grecja musi poczekać na pomoc

sobota, 07-03-2015 godz. 10:10

Mimo że Grecja przedstawiła już politykom strefy euro plan swoich reform, to jednak nie otrzyma jeszcze wsparcia finansowego. Uznano, że dokument z wykazem planowanych przez Helladę reform nie doszedł na czas, dlatego kraj będzie musiał jeszcze przetrwać bez pieniędzy z zewnątrz. Problem w tym, że Grecja w tym czasie najprawdopodobniej pozostanie bez jakichkolwiek środków w budżecie.
Chociaż zebranie ministrów finansów państw Eurolandu odbędzie się dopiero w poniedziałek, to jednak już wiadomo, że nie wyrażą oni zgody na wcześniejszą wypłatę środków pomocowych dla Grecji. Może to dziwić o tyle, że przecież Hellada przedstawiła już swoje propozycje reform, które mogłyby złagodzi stanowisko strefy euro w kwestii udzielenia Grekom kolejnego wsparcia finansowego.

Jeden z polityków Eurolandu poinformował, że dokument zawierający plany reform Grecji przyszedł zbyt późno i zabraknie czasu na jego omówienie podczas poniedziałkowego spotkania. Tym bardziej, że UE musi jeszcze dokonać analizy dotychczasowych zmian, jakie Grecy wprowadzili starając się dostosować do warunków zawartych w programie pomocowym, w ramach którego pieniądze Grecji pożyczają Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Kredytodawcy nie zaczęli jeszcze nawet swoich prac w Grecji, a to oznacza, że do momentu, aż potwierdzą postępy Grecji we wdrażaniu reform, może upłynąć co najmniej kilka tygodni. W związku z tym, praktycznie pewnym jest, że Hellada pozostanie bez środków niezbędnych do funkcjonowania. Według tamtejszego rządu, sytuację ratować mają obligacje krótkoterminowe.

Mimo problemów finansowych, Grecja stara się spłacać swoje zadłużenia. W tym celu wpłaciła do MFW kwotę w wysokości 310 milionów euro. Jest to jedna z rat na poczet spłaty zaciągniętego długu. Niestety, na zwrot kolejnej części wynoszącej aż 1,5 miliarda euro, Grecja ma jedynie 2 tygodnie.

Warto zaznaczyć, że Grecja płaci spore odsetki za kredyty, jakie zostały jej udzielone. Sami Niemcy przyznają, że w ciągu ostatnich 4 lat z Hellady napłynęły do nich środki w wysokości 360 milionów euro będące samymi tylko odsetkami.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Grecja musi poczekać na pomoc.

Podobne

Kursy walut 2020-07-03

+ więcej
  • EUR euro 4,4671 +0,03%  +0,12gr
  • USD dolar 3,9764 +0,60%  +2,36gr
  • GBP funt 4,9560 +0,12%  +0,60gr
  • CHF frank 4,2018 +0,23%  +0,98gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm