pieniadz.pl

Grenlandia pozwoli na eksploatację swoich złóż - to dobra wiadomość dla wielu firm

piątek, 25-10-2013 godz. 16:04

Przez ostatnie dekady Grenlandia była nietykalna pod względem eksploatacji tamtejszych zasobów naturalnych. Wczoraj parlament tej należącej do Danii wyspy zadecydował jednak, że jej bogactwa mineralne zostaną udostępnione i będzie można wykorzystywać je w celach przemysłowych. To wielka szansa dla zagranicznych firm, które z pewnością zechcą wydobywać surowce z grenlandzkich złóż.
Grenlandia – największa wyspa świata – nie pozwalała dotychczas na wykorzystywanie swoich bogactw mineralnych mimo, że ma ich całe mnóstwo. Pozostawała praktycznie nietknięta, dzięki czemu, była jednym z niewielu miejsc, w których człowiek nie zdążył jeszcze wyrządzić przesadnych szkód w środowisku naturalnym.

Niemniej jednak, wczoraj lokalny parlament wyspy należącej do Danii zadecydował, że pozwoli na eksploatację grenlandzkich bogactw mineralnych, w tym złóż uranu i innych pierwiastków, które są potrzebne w wielu działach przemysłu, a relatywnie rzadko występują w innych regionach świata.

Co sprawiło, że władze Grenlandii zdecydowały się na taki krok? Przede wszystkim, nawet na duńskiej wyspie pogarszać zaczęła się sytuacja gospodarcza. Rosnące bezrobocie i jednocześnie zwiększające się koszty życia sprawiły, że rząd musiał zacząć szukać rozwiązań, które stymulowałyby tamtejszą koniunkturę.

Ponadto, wydobyciu sprzyjać zaczęły warunki naturalne. Postępujący proces topnienia lodowców sprawił, iż dostęp do złóż jest prostszy niż choćby 10 lat temu. Oprócz tego, otwarte zostały nowe szlaki morskie w okolicach Arktyki, więc łatwiejszy będzie transport wydobytych surowców.

Dostęp do bogactw, których pozyskanie jest dość skomplikowane, będzie wyjątkową okazją dla wielu firm działających w sektorze przemysłowym. Już teraz do skorzystania ze złóż znajdujących się na Grenlandii szykują się przedsiębiorstwa azjatyckie, europejskie, a nawet australijskie. Pierwsza koncesja została jednak wydana brytyjskiej firmie London Mining, która na Grenlandii będzie wydobywała rudy żelaza.

Grenlandzkie złoża są tak atrakcyjne, ponieważ wiele pozyskiwanych z nich surowców jest wykorzystywanych przy produkcji nowoczesnych sprzętów, w tym akcesoriów elektronicznych czy samochodów hybrydowych. Jako, że takich produktów będzie na światowym rynku coraz więcej, wzrastać będzie także zapotrzebowanie na trudno dostępne pierwiastki.

Nie wiadomo jednak, czy wszystkie plany eksploatacyjne rzeczywiście się powiodą, ponieważ dużo do powiedzenia będzie miała Dania, która wciąż sprawuje kontrolę nad Grenlandią. Istnieje ryzyko, że nie wszystkie złoża zostaną wykorzystane, bo najpierw będzie trzeba określić, czy ich eksploatacja nie doprowadzi do wyrządzenia zbyt dużych szkód w naturalnym środowisku wyspy.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Grenlandia pozwoli na eksploatację swoich złóż - to dobra wiadomość dla wielu firm.

Podobne

Kursy walut 2020-08-07

+ więcej
  • EUR euro 4,4139 +0,09%  +0,38gr
  • USD dolar 3,7302 +0,17%  +0,62gr
  • GBP funt 4,8878 -0,27%  -1,31gr
  • CHF frank 4,0856 -0,34%  -1,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm