pieniadz.pl

Grupa Wyszehradzka wesprze finansowo Włochy w walce z nielegalnymi imigrantami

środa, 13-12-2017 godz. 16:04

Kraje należące do Grupy Wyszehradzkiej wesprą finansowo Włochy w walce z nielegalną imigracją z Libii. Postanowienie w tej sprawie ma zostać zawarte w najbliższy czwartek. Na ten cel Polska, Czechy, Słowacja i Węgry przekażą łącznie 35 mln euro. Suma ma zostać wydana m.in. na sprzęt dla libijskiej straży granicznej i przybrzeżnej oraz na specjalistyczne szkolenia.
Wszystkie kraje należące do Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polska, Czechy, Słowacja i Węgry wspomogą Unię Europejską w walce z kryzysem migracyjnym. W czwartek 14 grudnia przedstawiciele tych czterech państw mają spotkać się z premierem Włoch, któremu złożą oficjalną deklarację w tej sprawie. Postanowiono, że Grupa Wyszehradzka przekaże Italii środki pomocowe w kwocie 35 mln euro.

Cała kwota ma zostać przeznaczona na konkretny projekt, a mianowicie walkę z nielegalną emigracją z Libii do Italii. Fundusze pochodzące od krajów Grupy Wyszehradzkiej, zostaną najprawdopodobniej wykorzystane do sfinansowania drugiej części projektu, która rozpocznie się w 2018, a zakończy w 2019 roku.

Pierwsza faza projektu walki z nielegalną emigracją z Afryki, poprzez Libię, do Europy, pochłonęła aż 46 mln euro. Były to środki wspólne, które UE zgromadziła jako fundusz na rzecz Afryki. Składały się na niego wpłaty pochodzące od wszystkich państw członkowskich. Pieniądze przeznaczono m.in. na zakup łodzi patrolujących tereny przybrzeżne, czy sprzęt komunikacyjny i ratunkowy.

Kolejne 35 mln euro ma zostać wydane na specjalistyczne szkolenia dla libijskiej straży granicznej i przybrzeżnej, a także na odpowiednie sprzęty pomagające im w pracy. Część środków zostanie wydana także na wzmocnienia przy południowej granicy Libii. Ma to ograniczyć liczbę migrantów z innych afrykańskich krajów, którzy właśnie poprzez Libię chcą dotrzeć na północny brzeg Afryki, by stamtąd przedostać się do Europy.

O kwocie, jaką tzw. V4 przeznaczy na pomoc Włochom w walce z nielegalnymi imigrantami, zadecydowała Unia Europejska, podkreślając, że każdy z krajów Grupy ma mieć równy udział w ustalonej sumie. Niemniej, to kraje V4 zadeklarowały gotowość do udzielenia Włochom wsparcia finansowego. Wcześnie planowano, że to UE przekaże Italii 24,5 mln euro, jednak propozycja Grupy Wyszehradzkiej pozwoli organom unijnym w inny sposób zagospodarować tę kwotę.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Grupa Wyszehradzka wesprze finansowo Włochy w walce z nielegalnymi imigrantami.

Podobne

Kursy walut 2020-07-07

+ więcej
  • EUR euro 4,4710 +0,03%  +0,13gr
  • USD dolar 3,9689 +0,26%  +1,01gr
  • GBP funt 4,9496 +0,10%  +0,47gr
  • CHF frank 4,2027 +0,02%  +0,07gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm