pieniadz.pl

Hiszpanie zmagają się ze skutkami kryzysu

sobota, 03-03-2012 godz. 08:08

Hiszpanie walczą z dotkliwymi skutkami kryzysu finansowego. W tym celu ograniczają domowe wydatki, szukają nowych źródeł oszczędności i zmieniają swoje przyzwyczajenie konsumenckie. Z danych Narodowego Instytutu Statystyki wynika, że 41% hiszpańskiego społeczeństwa nie radzi sobie z nieplanowanymi wydatkami, a 30% nie wystarcza pieniędzy do końca miesiąca - poinformowała PAP.
Niepokojące doniesienia znalazły się również w najnowszy raporcie z sondażu sporządzonego przez Caritas i Fundację Badań Społecznych i Socjologii (Foessa). Wynika z niego, że 22% Hiszpanów żyje w ubóstwie, 3,3% nie ma żadnych dochodów, a prawie 30 tysięcy osób mieszka na ulicy. Komentatorzy podkreślają, że szczególnie poważnym problemem jest spłata kredytów mieszkaniowych, które zostały zaciągnięte przed kryzysem. Najczęściej dotyka on młode rodziny z małymi dziećmi.

W Hiszpanii, w której liczba bezrobotny jest najwyższa w całej Unii Europejskiej (4,7 milionów osób nie ma pracy), społeczeństwo decyduje się na zmiany dotychczasowego stylu życia. Według danych Organizacji Konsumentów i Użytkowników (OCU) 70% rodzin twierdzi, że wydaje mniej na wypoczynek i rozrywkę. 69,8% stara się obniżyć wysokość rachunków poprzez oszczędzanie wody, prądu i gazu. 66% rodzin deklaruje, iż mniej pieniędzy przeznacza na wakacje, a 64%% kupuje mniej ubrań i obuwia.

Wśród dodatkowych źródeł oszczędności Hiszpanie wymieniają ograniczanie rozmów telefonicznych i korzystania z Internetu oraz rzadsze zakupy sprzętów gospodarstwa domowego. Cięcia wydatków na ogół nie odnoszą się do leczenia, transportu, edukacji czy żywności. Przy czym w ostatniej z wymienionej kwestii nastąpiła zmiana nawyków. Mieszkańcy Hiszpanii kupują mniej mięsa, świeżych ryb i soków. Więcej wydają natomiast na owoce i warzywa. Ponadto odnotowuje się wzrost spożycia napojów alkoholowych, które coraz częściej pije się w domach.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Hiszpanie zmagają się ze skutkami kryzysu.

Podobne

Kursy walut 2022-12-02

+ więcej
  • EUR euro 4,6850 -0,09%  -0,42gr
  • USD dolar 4,4492 -0,93%  -4,19gr
  • GBP funt 5,4610 +0,08%  +0,46gr
  • CHF frank 4,7576 -0,01%  -0,04gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm