pieniadz.pl

IKZE - sposób na większą emeryturę

sobota, 18-08-2012 godz. 18:06

Mimo wprowadzenia w życie przepisów o wydłużonym wieku emerytalnym, które mają nam pozwolić w przyszłości pobierać wyższe emerytury za większą liczbę przepracowanych lat, Polacy nie mogą liczyć na świadczenia, które byłyby dla nich satysfakcjonujące. Dlatego też korzystają z opcji takich, jak Indywidualne Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, które zaliczane są do tzw. trzeciego filara.
Mimo tego, że właśnie IKE oraz IKZE pozwalają nam na dodatkowe oszczędności, które w przyszłości będą wspierały wypłaty świadczeń emerytalnych, to jednak zainteresowanie nimi, a szczególnie IKZE, jest wciąż niezbyt duże. Wiąże się do głównie ze zbyt ubogimi informacjami, jakie otrzymujemy na ich temat, a także ze sporymi składkami, które trzeba uiszczać, by w przyszłości dostać dodatkowe środki do zwykłej emerytury.

Opcja płacenia składek na IKZE pojawiła się wraz z początkiem 2012r. Teoretycznie, ma to zachęcać obywateli naszego kraju do dbałości o systematyczne oszczędzanie. Niemniej jednak, specjaliści uważają, że chodzi o coś zupełnie innego – jako, że w zeszłym roku zmniejszona została składka odprowadzana od miesięcznych wynagrodzeń do OFE (z 7,3% do 2,3%), trzeba w jakiś sposób wypełnić luki, które pojawiły się w emeryturach.

Co prawda, zmniejszenie składek pomogło rządowi, bo umożliwiło zmniejszenie deficytu finansów publicznych, jednak odbiło się na niższych środkach wypłacanych emerytom. Mają one stale rosnąć do 2017r., aż osiągną stawkę 3,5%, lecz to i tak mniej, niż dotychczas.

Osoby, które będą wpłacały składki na IKZE, mogą spodziewać się, że w 2030r. kwoty uzbierane na obu podstawowych filarach emerytalnych pozwolą na wypłatę świadczeń wynoszących 30% ostatniej, otrzymywanej pensji miesięcznej.

Ponadto, odkładając na IKZE można odczuć korzyści w chwili obecnej. Jest to możliwe dzięki temu, że osoby korzystające z funduszu mogą odliczać sumę składki od od podstawy podatkowej w rozliczeniu PIT.

Kwoty znajdujące się na IKZE nie podlegają podatkowi Belki. Podatek będzie jednak pobierany przy wypłacaniu świadczeń i będzie odliczany od całej zgromadzonej sumy. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na wypłatę jednorazową, czy ratalną, podatek wyniesie 18% bądź 32%.

Rachunek emerytalny IKZE można aktualnie założyć w 22 instytucjach, w tym w bankach oraz firmach ubezpieczeniowych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Anna (11.12.2013 11:27)

ja zdecydowałam się na ike plus. Odkładam nieduże sumy jednak mam nadzieję, że za kilkadziesiąt lat uda mi się zgromadzić większą sumę dzięki czemu będę mogła cieszyć się godnym życiem na emeryturze.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm