pieniadz.pl

Ile Polacy wydadzą na ferie?

poniedziałek, 20-01-2014 godz. 10:10

Już dzisiaj część polskich uczniów rozpoczyna ferie zimowe. Wolne będą miały dzieci z 5 województw. Ostatnia grupa uczniów zakończy okres feryjny 3 marca. Jak wskazują na to prognozy ekspertów, w tym roku na zimowy odpoczynek wyjedzie mniej osób niż we wcześniejszych latach. Wśród dzieci odsetek ten wyniesie 13%, a wśród dorosłych będzie to zaledwie 14% Polaków.
Dzisiaj ferie zimowe rozpoczynają uczniowie z województwa pomorskiego, śląskiego, łódzkiego, podkarpackiego oraz lubelskiego. Dziećmi kończącymi tegoroczny okres feryjny będą te zamieszkujące Opolszczyznę, Dolny Śląsk, Mazowsze i Pomorze Zachodnie. Ich ferie rozpoczną się w połowie lutego, a zakończą się dopiero 3 marca.

Z okazji sezonu odpoczynkowego, firma audytowa KPMG postanowiła sprawdzić, jakie są plany Polaków na tegoroczne ferie. Okazuje się, że niewielu dorosłych Polaków w ogóle ma zamiar wziąć urlop na ten okres. Gotowość do spędzenia ferii z dala od pracy wyraziło tylko 14% obywateli w wieku produkcyjnym. Nie będą to jednak długie urlopy. Mało kto zdecyduje się na wolne trwające dłużej niż tydzień.

W wielu przypadkach dorośli Polacy zamierzają wziąć tylko kilka dni urlopu, by przez chwilę pobyć z pociechami, następnie wrócić do pracy i skupić się na zarabianiu. Nietrudno się temu dziwić, skoro szacunki dokonane na podstawie deklaracji Polaków wskazały, że na ferie zamierzamy wydać w tym roku ok. 4 mld złotych. Choć jest to mniej niż w ubiegłym roku, to i tak taka suma robi wrażenie.

Wśród osób, które planują jakiś wyjazd w okresie ferii znajdują się głównie młodzi Polacy. Zwykle są to ludzie nieźle wykształceni i zarabiający nieco więcej od średniej krajowej. To właśnie tacy pracownicy mogą sobie spokojnie pozwolić na wolne.

 Jeśli chodzi o plany wobec pociech, to 13% rodziców zamierza wysłać swoje dzieci na zimowe obozy. Wielu Polaków decyduje się także na ferie rodzinne, spędzone na terenie kraju. Część osób chętnie wyjedzie nie tylko z rodziną, ale też z przyjaciółmi.

Zainteresowanie zagranicznymi wycieczkami jest zauważalne, ale nie jest ono tak duże, jak w sezonie letnim. Spośród wszystkich osób, które wyraziły zamiar feryjnego wyjazdu, 29% planuje podróż do innego kraju. Biura turystyczne twierdzą, że wzrost zainteresowania taką formą spędzania ferii wyniósł 40% w porównaniu do ubiegłego roku. Najczęściej chcemy wybrać się do Austrii, Francji, Włoch lub Niemiec.

W czasie feryjnych wyjazdów 77% ankietowanych zamierza spacerować, 57% chce zwiedzać, a tylko 54% to miłośnicy sportów zimowych. Deklarujemy chęć aktywnego spędzania czasu zarówno w przypadku ferii spędzanych w kraju, jak i zagranicą. Czy rzeczywiście będziemy mieli ochotę się ruszać – trudno to ocenić, ale eksperci zauważają, że deklaracje i rzeczywistość dość często się od siebie różnią.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Ile Polacy wydadzą na ferie?.

Podobne

Kursy walut 2020-11-27

+ więcej
  • EUR euro 4,4843 +0,23%  +1,01gr
  • USD dolar 3,7614 +0,07%  +0,28gr
  • GBP funt 5,0239 +0,04%  +0,18gr
  • CHF frank 4,1477 +0,30%  +1,24gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm