pieniadz.pl

Ile Polacy wydadzą w tym roku na święta?

niedziela, 30-11-2014 godz. 12:12

Święta już za pasem, został nam mniej niż miesiąc, a to oznacza, że najwyższa pora rozpocząć bożonarodzeniowe przygotowania. Według zebranych przez GUS danych, w tym roku przeciętny dorosły obywatel naszego kraju planuje wydać na święta ok. 1160zł. W ujęciu rocznym oznacza to wzrost wydatków na te cele o 13% i jest to najwyższy wzrost na całym kontynencie.
Polacy chcą w tym roku wydać na Boże Narodzenie o 13% więcej niż w roku ubiegłym. Taki wzrost przedświątecznych wydatków jest największym, jaki odnotowano wśród europejskich krajów. Na organizację świąt, w tym na żywność i prezenty przeciętne polskie gospodarstwo domowe ma wydać w tym roku ok. 1160zł. Warto jednak przypomnieć, że w 2013r. planowaliśmy wydatki na średnim poziomie 1126zł, a ostatecznie było to 1028zł.

Jeżeli chodzi o średnie planowane wydatki świąteczne we wszystkich analizowanych przez Deloitte krajach, to mają one wynieść 1847zł. Podobnie, jak u nas, największe kwoty wydane zostaną w związku z zakupem prezentów oraz żywności. Praktycznie wszyscy najmniej zamierzają przeznaczyć na finansowanie spotkań z rodziną i znajomymi.

Warto przy tym zaznaczyć, że obserwowalna jest pewna zmiana wśród Polaków. W ubiegłym roku najwięcej pieniędzy przeznaczyliśmy na żywność, a na drugim miejscu znalazły się wydatki na prezenty. W tym roku – tak, jak w innych krajach – na podarunki dla bliskich jesteśmy gotowi przeznaczyć większe kwoty. Szacuje się, że udział prezentów w naszych świątecznych wydatkach wzrósł na przestrzeni roku z 30% w 2013r. do 40% w 2014r. Natomiast jedzenie stanowi wciąż 33% tej sumy. Na spotkania z bliskim wydamy niespełna 8% z puli odłożonej na święta.

Chociaż w tym roku wzrosną nasze wydatki związane z Bożym Narodzeniem, to jednak i tak będziemy starali się oszczędzać. Dotyczyć ma to głównie prezentów. Z badań wynika, że postawimy na te funkcjonalne, naprawdę przydatne obdarowywanym. Jednocześnie większość osób twierdzi, że chciałaby dostać pod choinkę książki. Zamierzamy nabywać je raczej w tych tańszych sklepach.

Jeżeli chodzi o zakupy spożywcze, to najczęściej dokonujemy ich w dyskontach, co wynika głównie z niskich cen, na które możemy w nich liczyć. Chociaż rośnie odsetek Polaków kupujących w sieci, to jednak wciąż najwięcej osób robi przedświąteczne zakupy w stacjonarnych punktach handlowych. A czas na ich kupowanie znajdziemy w grudniu, bo zazwyczaj od 1 grudnia zaczynamy przygotowywać się do Bożego Narodzenia. Przedświąteczne zakupy trwają najczęściej do samej Wigilii.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Ile Polacy wydadzą w tym roku na święta?.

Podobne

Kursy walut 2023-09-21

+ więcej
  • EUR euro 4,6210 -0,69%  -3,19gr
  • USD dolar 4,3365 -0,31%  -1,36gr
  • GBP funt 5,3357 -0,83%  -4,46gr
  • CHF frank 4,7809 -1,39%  -6,74gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm