pieniadz.pl

Jak Polacy obchodzili Dzień Niepodległości 2016?

piątek, 11-11-2016 godz. 20:08

Dziś już po raz 98. obchodzimy Dzień Niepodległości. Jak zawsze z tej okazji, w Warszawie odbył się Marsz Niepodległości. łącznie przez stolicę przejść miało kilkanaście pochodów, spośród których największe, po tym głównym, to marsz KOD i marsz antyfaszystowski. W związku z wydarzeniami, praktycznie przez cały dzień występowały utrudnienia w ruchu. Jak dokładnie Polacy uczcili Święto Niepodległości?
Dziś obchodzimy 98. Rocznice odzyskania niepodległości. Tradycyjnie już, z tej okazji odbędą się liczne marsze i imprezy, w tym najważniejszy, przechodzący ulicami stolicy Marsz Niepodległości. W Warszawie zaplanowano jeszcze dwa inne, duże pochody – marsz antyfaszystowski oraz marsz Komitetu Obrony Demokracji. Poza nimi odbyć ma się kilka mniejszych marszów.

Poza tym odbył się dziś doroczny Bieg Niepodległości. Wśród atrakcji przygotowany w Warszawie, warto podkreślić możliwość zwiedzenia Sejmu i Senatu, na którą był czas między 9:00 a 16:00. Każdy chętny mógł obejrzeć budynki, w których politycy ustanawiają polskie prawo. Odbywały się też koncerty, jak choćby ten na zakończenie marszu KOD.

Dzisiaj w Belwederze prezydent wręczał też odznaczenia państwowe. Otrzymali je m.in. mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk i aktorka Małgorzata Kożuchowska.

Już o 9:00 rano prezydent Andrzej Duda złożył wieniec pod pomnikiem Wincentego Witosa, gdzie obchody 11 listopada zaczynali też politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wkrótce potem przedstawiciele władz wzięli udział w uroczystym otwarciu Świątyni Opatrzności Bożej. O 9:30 pod Grobem Nieznanego Żołnierza kwiaty złożył były prezydent Bronisław Komorowski.

Po godz. 10:00 prezydent Duda, premier Beata Szydło, a także marszałkowie Sejmu i Senatu oraz wicepremier Piotr Gliński złożyli kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Nieco później w tym samym miejscu swoje przemówienie wygłosił szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Podczas marszów nie doszło do żadnych poważniejszych incydentów, aczkolwiek nie były one tez w pełni spokojne. Narodowcy przechodzili obok manifestacji Obywateli RP z wielkimi, czarnymi płachtami, mającymi ich od siebie oddzielać. W powietrzu unosił się też dym z niesionych przez nich rac.

W związku z obchodami, centrum miasta było dziś w dużej mierze wyłączone z ruchu. Zmienione były też rozkłady komunikacji miejskiej. Po godz. 18:00 wszystko zczęło wracać do normy.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Jak Polacy obchodzili Dzień Niepodległości 2016?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm