pieniadz.pl

Jak bezpiecznie korzystać z elektronicznego konta bankowego?

niedziela, 28-07-2013 godz. 14:02

Liczba Polaków korzystających z bankowości elektronicznej stale wzrasta. Szacuje się, że obecnie konta bankowe przez internet obsługuje już ponad 20 milionów obywateli naszego kraju. Nie wszyscy pamiętają jednak, że otwierając stronę swojego konta, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Wraz ze wzrostem liczby osób korzystających z e-bankowości, rośnie też liczba cyberprzestępców.
Elektroniczna bankowość jest w Polsce coraz popularniejsza. Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez banki, obecnie konta internetowe ma już niemal 21 milionów obywateli naszego kraju. Niemniej jednak, tylko ok. 50% spośród nich regularnie korzysta z tej opcji. Część osób wciąż jeszcze nie opanowała umiejętności obsługiwania kont tego typu, a niektórzy mają pewne obiekcje wynikające z obawy przed cyberatakami.

E-bankowość zyskuje sobie coraz większą grupę sympatyków głównie ze względu na wygodny dostęp do konta, jaki nam gwarantuje i szereg czynności, które pozwala nam szybko i sprawnie wykonywać. Mimo tego, prawdą jest, że korzystanie z elektronicznego konta bankowego naraża nas na ataki cyberprzestępców. Nie oznacza to jednak, że mamy przestać korzystać z e-konta. Musimy jedynie nauczyć się, jak postępować, by minimalizować ryzyko takiego ataku.

Podstawą – tak, jak przy wchodzeniu na wszelkie inne, istotne dla nas konta – jest posiadanie programu antywirusowego na komputerze, z którego korzystamy. Pozwoli nam to ochronić się przed wirusami, które mogą służyć hakerom np. do wykradania danych osobowych czy numeru konta, hasła do niego itp.

Dodatkowo, lepiej zrezygnujmy z korzystania z komputerów, które są ogólnie dostępne, czyli np. tych firmowych czy znajdujących się w publicznych punktach umożliwiających dostęp do sieci, w tym w kafejkach.

Wchodząc na stronę WWW swojego banku, sprawdźmy, czy na pewno jest ona chroniona certyfikatem SSL. To właśnie on odpowiada za szyfrowanie danych tak, by nie były one dostępne dla osób do tego nieuprawnionych. Strony z SSL są oznaczone symbolem kłódki oraz skrótem „https”.

Ostatnią, konieczną kwestią w rozsądnym korzystaniu z elektronicznego konta bankowego jest ustalenie odpowiednio skomplikowanego hasła. Unikajmy tych oczywistych, czyli prostych ciągów cyfr lub liter. Zrezygnujmy też z uwzględniania w haśle swojej daty urodzenia, imion dzieci czy psa. Starajmy się też nigdy nikomu nie ujawniać hasła i nie przechowywać go zapisanego na swoim komputerze lub w komórce.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

iwchiebroker (08.08.2013 13:13)

Otwórz bezpłatne eKONTO i zyskaj do 600 zł premii! WNIOSEK ONLINE http://iwchi.ebrokerpartner.pl/short/pipv dostaniesz 60 zł za otwarcie rachunku zarobisz 2 zł za płatność kartą* otrzymasz dodatkowy bonus 50% premii* http://iwchi.ebrokerpartner.pl/short/pipv

getsmile (01.04.2017 00:28)

Komp, tablet, telefon z dobrym antywirusem, wylogowywanie się po każdej sesji i nie otwieranie podejrzanych maili - to takie żelazne zasady.

Maltek (24.05.2017 14:16)

Zwracac uwage czy strona jest szyfrowana z banku

tabsiki12 (26.05.2017 14:22)

najlepiej nie wchodzić na podejrzane emaile od banku i uważać przy logowaniu czy połączenie jest szyfrowane przez bank

dramonas (18.06.2017 17:52)

Podstawą jest pilnowanie haseł i programy antywirusowe na nośnikach, z których korzystasz.

Podobne

Kursy walut 2022-08-12

+ więcej
  • EUR euro 4,6832 +0,19%  +0,87gr
  • USD dolar 4,5459 +0,56%  +2,53gr
  • GBP funt 5,5357 +0,03%  +0,18gr
  • CHF frank 4,8318 +0,38%  +1,84gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm