pieniadz.pl

Jak powinien wyglądać nowy projekt budżetu Unii Europejskiej?

piątek, 05-10-2012 godz. 13:01

Między 3 da 5 października b.r. w Białymstoku odbywa się Konferencja Peryferyjnych Regionów Nadmorskich Europy, na którą zaproszonych zostało ponad 200 gości z różnych państw europejskich. Jednym z ważniejszych elementów całego spotkania było wystąpienie komisarza UE ds. polityki regionalnej. Jego przemówienie dotyczyło projektu budżetu unijnego na najbliższe lata.
Zgodnie ze słowami Johannesa Hahna, komisarza Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej, cięcia w budżecie unijnym na lata 2014-2020 są nie do uniknięcia. Trzeba jednak przeprowadzić je tak, żeby zachować sprawiedliwość i aby żaden region nie ucierpiał na tym bardziej od pozostałych.

Należy ustalić wszelkie wydatki budżetowe w taki sposób, żeby istniała możliwość inwestowania we wszystkie regiony, ale jednocześnie, żeby udało się prowadzić politykę oszczędności, minimalizując dotychczasowe wydatki. Inwestycje muszą być jednak podejmowane, żeby dać Europie szansę na podźwignięcie się z problemów i dalszy rozwój.

Wśród cięć budżetowych, które są najbardziej prawdopodobne, Hahn wymienił te związane z funduszem spójności, ale też m.in. z rolnictwem. Wydatki na ten sektor gospodarki powinny być nieco uszczuplone, żeby móc skupić się na innych branżach.

Poza tym, komisarz UE podkreślał, że wiele wskazuje na to, iż mniejsze sumy pieniędzy zostaną przekazane na prowadzenie badań naukowych. Dodał przy tym, że są to te dziedziny, w których obecnie i tak podejmowanych jest wiele inwestycji, dlatego na najbliższe lata ich liczbę można zmniejszyć, skupiając się na innych kategoriach gospodarki.

Ponadto, Johannes Hahn zaznaczał, że wszelkie decyzje na temat nowego projektu budżetowego należy podejmować, jak najszybciej. Jeśli bowiem uda się go prędko ustalić, politycy będą mogli rozpocząć także postronne działania inwestycyjne, na które pozostaną wolne środki finansowe. Miałyby one stymulować wzrost gospodarczy w poszczególnych krajach, ale i w całej UE. Nacisk powinno się przy tym kłaść na tworzenie nowych miejsc pracy.

Hahn wielokrotnie przypominał, że nadrzędną zasadą powinna być dbałość o to, żeby wszystkie regiony europejskie miały identyczny dostęp do poszczególnych możliwości gospodarczych oraz ekonomicznych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Jak powinien wyglądać nowy projekt budżetu Unii Europejskiej?.

Podobne

Kursy walut 2020-08-07

+ więcej
  • EUR euro 4,4139 +0,09%  +0,38gr
  • USD dolar 3,7302 +0,17%  +0,62gr
  • GBP funt 4,8878 -0,27%  -1,31gr
  • CHF frank 4,0856 -0,34%  -1,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm