pieniadz.pl

Jak wypadają polskie pensje netto na tle pozostałych krajów?

sobota, 15-04-2017 godz. 20:08

Firma PwC sporządziła raport dotyczący europejskich pensji w ujęciu netto. Okazało się, że średnia stawka w naszym kraju niewiele różni się od przeciętnej wypłaty "na rękę" wyliczonej dla wszystkich państw UE. Po odjęciu podatków i składek, pozostaje nam ok. 71% wynagrodzenia przy średniej unijnej na poziomie 72%.
Choć we wszelkich publikacjach makroekonomicznych podawane są stawki wynagrodzeń w ujęciu brutto, to jednak przeciętnego obywatela zdecydowanie bardziej interesują pensje, które rzeczywiście otrzymuje na konto, czyli netto. Stosunek płac brutto do tych otrzymywanych w ostatecznym rozrachunku zainteresował również firmę PwC.

PwC sprawdziło, jaka część wypłaty finalnie trafia do pracowników w różnych krajach Unii europejskiej. Okazało się, że Polska wcale nie odbiega w żaden szczególny sposób od pozostałych unijnych państwa. Po odjęciu podatku oraz składek, na koncie pracownika pozostaje ostatecznie ok. 71% wypłaty. Przeciętny wynik dla całej Wspólnoty wynosi natomiast 72%. Dane potrzebne do sporządzenia raportu dotyczą średniej płacy miesięcznej.

Polska uplasowała się dokładnie na 16. pozycji w zestawieniu. Bezkonkurencyjny jest Cypr, którego obywatele dostają aż 91% pensji. Na Malcie jest to aż o 10 p.p. ,mniej, bo 81%. Na podium znalazła się jeszcze Estonia, w której do pracownika dociera 79% wynagrodzenia.

Co ciekawe, najsłabiej wypadły państwa, w których zarobki uważa się za w pełni satysfakcjonujące, a poziom życia obywateli oceniany jest jako wysoki. W Belgii do osoby zarabiającej średnią krajową trafia zaledwie 59% wypłaty, a w Niemczech i w Słowenii jest to tylko 62%.

Należy pamiętać, że w Polsce istnieje szereg ulg podatkowych, dlatego procentowy stosunek otrzymywanej pensji do płacy brutto jest tylko orientacyjny. Przykładowo, przy założeniu, że mówimy o pensji w 4-osobowej rodzinie z dwójką dzieci i jedną osobą pracującą, część pensji wędrującej do pracownika to już 74%.

JeÅ›li chodzi o podatki PIT i skÅ‚adki Å‚acone do ZUS-u, to ich poziom jest dość podobny do tego obserwowanego w innych europejskich krajach. We wszystkich unijnych paÅ„stwach  widać również tÄ™ samÄ… zależność, a mianowicie fakt, że osoby, które wiÄ™cej zarabiajÄ…, na konto otrzymujÄ… mniejszÄ… część procentowÄ… swojej wypÅ‚aty.

PwC podkreśliło też w swoim raporcie, że w ostatnich latach niektóre kraje zdecydowały się na obniżenie stawek podatkowych, a tendencja ta może być widoczna także w następnych latach, co z pewnością powinno zadowolić pracujących Europejczyków. W Polsce w ostatnim czasie widoczne były jedynie nieznacznie zwyżki podatków PIT i opłat do ZUS-u.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Jak wypadają polskie pensje netto na tle pozostałych krajów?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm