pieniadz.pl

Japonia ma największy dług publiczny

czwartek, 05-01-2012 godz. 11:11

Japonia ma największy dług publiczny
Z danych przedstawionych przez portal Bloomberg.com wynika, że największy dług publiczny w wysokości 3 bln dolarów ma Japonia. Tuż za nią znajdują się Stany Zjednoczone z długiem na poziomie 2,8 bln dolarów. W sumie rządy siedmiu czołowych gospodarek świata mają 7,6 bln dolarów długu publicznego w wyemitowanych obligacjach państwowych.
Kolejne miejsce tego niechlubnego rankingu zajmują Brazylia, Rosja, Indie i Chiny - informuje serwis powołując się na dane zebrane na koniec 2011 roku. Zdaniem ekspertów na koniec bieżącego roku oprocentowanie dziesięcioletnich obligacji wszystkich wcześniej wspomnianych państw będzie wyższe niż do tej pory. Powodem tego będzie dążenie inwestorów do uzyskania wyższej rekompensaty za finansowanie długu.

Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego PKB na świecie obniży się z wcześniejszych 4,5% do 4%. MFW twierdzi, że odpowiedzialne za taki stan rzeczy będzą przede wszystkim kryzys zadłużeniowy eurolandu, deficyt budżetowy Stanów Zjednoczonych i zła sytuacja na rynku nieruchomości Państwa Środka.

Liczba chętnych na zakup obligacji wyraźnie spadła po obniżeniu ratingu USA i umieszczeniu 15 państw strefy euro na negatywnej liście obserwacyjnej przez agencję Standard & Poor's. Zdaniem analityka z firmy doradczej Ignis Asset Management Stuarta Thomsona najgorsze dopiero nastąpi. Ekspert twierdzi, że dojdzie do tego w połowie roku, kiedy nastąpi największe spowolnienie gospodarcze.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Japonia ma największy dług publiczny.

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm