pieniadz.pl

Już od 15 stycznia będzie można składać do ZUS-u wnioski o abolicję

piątek, 11-01-2013 godz. 11:11

Od dnia 15 stycznia 2013r. w Polsce obowiązywała będzie nowa ustawa dotycząca umorzenia należności, które są efektem składek nieopłaconych przez osoby prowadzące działalność pozarolniczą. To dzięki temu dokumentowi, część Polaków będzie miała szansę na umorzenie składek ubezpieczeniowych z określonego okresu, pomiędzy 1 stycznia 1999r. a 28 lutego 2009r. Jednak czy abolicja dla wszystkich jest korzystna?
Jak wynika z obliczeń, abolicja związana m.in. ze składkami ubezpieczeniowymi, wypadkowymi, rentowymi czy emerytalnymi, będzie dotyczyła nawet 400 tysięcy polskich przedsiębiorców. Obejmie te osoby, które obowiązkowo podlegały ubezpieczeniu wypadkowemu, emerytalnemu lub rentowemu w okresie między 1 stycznia 1999r. a 1 lutego roku 2009.

Abolicja będzie dotyczyła tych Polaków, którzy prowadzili działalność pozarolniczą, np. artystyczną. Ponadto, o umorzenie składek będą mogli starać się ci, którzy prowadzili pozarolniczą działalność na podstawie zasad dotyczących działalności gospodarczej, a także osoby wykonujące wolny zawód czy będące wspólnikami w spółce jawnej, partnerskiej, komandytowej czy tej z ograniczoną odpowiedzialnością.

Poza osobami prowadzącymi własną działalność, abolicja będzie odnosiła się również do spadkobierców i pozostałych osób, w przypadku których to ZUS zadecydował o przeniesieniu odpowiedzialności składkowej na ich indywidualne ubezpieczenia.

Wszyscy ci, którzy uważają, że abolicja dotyczy także ich przypadku, mogą składać stosowne wnioski w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych od 15 stycznia b.r. Eksperci podkreślają przy tym, że absolutnie odradza się ich złożenie we wcześniejszym terminie, ponieważ jednostka na pewno nie weźmie ich pod uwagę. Szablony wniosków o abolicję można pobrać ze strony internetowej ZUS lub w poszczególnych jego jednostkach. Przekazanie dokumentów może nastąpić bezpośrednio, jednak można je także wysłać drogą pocztową.

Nowe zasady umarzające składki będą obowiązywały w przypadku składek emerytalnych, rentowych i wypadkowych dla tych osób, które nie opłacały ich, ponieważ miały takie samo ubezpieczenie, ale z tytułu prowadzonej przez siebie działalności. Poza tym, abolicja odniesie się do składek na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy, które było płacone w tym samym okresie.

Oprócz tego, umorzenie może uwzględniać odsetki, które były naliczane z powodu nieopłacania obowiązujących składek. Dodatkowo, abolicja będzie obejmowała wszelkie pozostałe, dodatkowe opłaty, jakie związane były z upomnieniami czy postępowaniem egzekucyjnym.

Żeby jednak ZUS przyjął wniosek o umorzenie zaległych składek, należy spełnić dwa warunki. Przede wszystkim, należy spłacić wszelkie zaległości, które nie podlegają abolicji w terminie do 12 miesięcy od momentu zatwierdzenia umorzenia lub też w okresie indywidualnie określonym przez urząd. Poza tym, w terminie wydania decyzji nie można posiadać nowych zaległości, poza tymi, które już istniały do 31 grudnia 1998r.

Specjaliści przypominają jednak, że choć wiele osób cieszy się z umorzenia zaległych składek, to jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że ich opłacenie może być dla nas korzystne. Chodzi tu o fakt, że w wielu przypadkach abolicja może przełożyć się na obniżenie emerytur lub rent. Istnieje nawet opcja, że w wyjątkowych sytuacjach, to właśnie nieopłacone i umorzone składki doprowadzą do utraty prawa do otrzymywania świadczeń.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

MALGOSIA (29.01.2013 22:47)

Abolicja dla mnie jest wybawieniem- wychowuje 2 corki sama pisalam tysiace wnioskow o umozenie ,komornik zajal mi pensje (umowa zlecenie)wiec zostawalam bez srodkow do zycia padalam na kolana przed dyrektorka zusu w poznaniu zalewajac jej biurko morzem lez zanioslam miliony swistkow o mojej trudnej sutuacji nikt nie slyszal mnie a ja wracalam umierajac BOG MNIE WYSLUCHAL !!!

Podobne

Kursy walut 2020-08-06

+ więcej
  • EUR euro 4,4101 +0,28%  +1,22gr
  • USD dolar 3,7240 +0,26%  +0,97gr
  • GBP funt 4,9009 +0,71%  +3,44gr
  • CHF frank 4,0996 +0,46%  +1,86gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm