pieniadz.pl

Już od jutra łatwiej będzie pomagać - darowizny w postaci żywności nie będą opodatkowane

poniedziałek, 30-09-2013 godz. 11:11

Już od jutra, czyli od początku października, sklepy będą miały prawo do darmowego przekazywania produktów spożywczych ubogim. Dotychczas na każdym punkcie handlowym wspierającym w sposób rzeczowy potrzebujących spoczywał obowiązek odprowadzania podatku VAT. Zwolnieni byli z niego tylko producenci żywności.
Już od jutra pomoc ubogim będzie znacznie łatwiejsza niż do tej pory. Wszyscy przedsiębiorcy handlujący produktami spożywczymi będą mogli przekazywać je osobom potrzebującym, nie ponosząc przy tym kosztów związanych z opłatami podatku VAT. Do tej pory bardziej opłacalne z punktu widzenia firmy było oddanie żywności do utylizacji, niż podzielenie się nią z tymi, których na nią nie stać.

Jeszcze do dzisiaj z podatku VAT od towarów przekazanych potrzebującym zwolnieni są tylko producenci żywności. Od jutra zwolnienie to obejmie również wszystkie te osoby, które prowadzą działalność handlową w branży spożywczej. Mimo tego, wciąż istnieją pewne restrykcje dotyczące tego, do kogo trafia przekazana żywność.

Okazuje się bowiem, że z podatku VAT zwolnieni są tylko ci, którzy przekazują niewykorzystane jedzenie organizacjom pożytku publicznego. Co więcej, muszą oni mieć pewność, że ich darowizna zostanie przekazana wyłącznie na cele charytatywne. Oznacza to, że jednym z bezpieczniejszych rozwiązań będzie przekazywanie produktów do banków żywności.

To w gestii przekazującego produkty spożywcze pozostanie dopilnowanie, by zostały one wykorzystane w odpowiedni sposób. W tym celu, poza sprawdzeniem statusu organizacji, będzie trzeba również poprosić o wgląd do jej dokumentacji i upewnić się, czy rzeczywiście produkty wykorzystano w sposób umożliwiający zwolnienie z podatku. Jeżeli organizacja nie jest w stanie wykazać, w jaki sposób faktycznie wykorzystała darowiznę, to zwolnienie z podatku nie jest możliwe.

Zgodnie z nowymi zasadami, opodatkowaniu będzie jednak podlegać dostawa przekazanych towarów. Zaznacza się przy tym, że jeżeli przy wcześniejszym zakupie tych towarów korzystało się z odliczenia podatku VAT, to jej nieodpłatne przekazanie innym osobom musi zostać opodatkowane. Jeśli chodzi o kwotę, na podstawie której nalicza się podatek, to jest to koszt nabycia towaru. W przypadku, gdy tego kosztu nie da się określić, to pod uwagę brana jest cena wytworzenia produktów.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Już od jutra łatwiej będzie pomagać - darowizny w postaci żywności nie będą opodatkowane.

Podobne

Kursy walut 2020-08-14

+ więcej
  • EUR euro 4,3988 -0,05%  -0,23gr
  • USD dolar 3,7227 +0,14%  +0,51gr
  • GBP funt 4,8692 +0,08%  +0,40gr
  • CHF frank 4,0906 +0,05%  +0,19gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm