pieniadz.pl

Już od jutra w obiegu zaczną pojawiać się nowe banknoty

niedziela, 06-04-2014 godz. 16:04

Już od jutra, 7 kwietnia 2014r. w obiegu pojawiać zaczną się nowe banknoty. Mają to być pieniądze o nominale 10zł, 20zł, 50zł, 100zł. Jeśli chodzi o 200zł, to banknot ten pozostanie w takiej formie, w jakiej jest powszechnie znany. Różnice w starych i nowych pieniądzach są związane z głównie ze znajdującymi się na nich zabezpieczeniami. Te, które będą wprowadzane od jutra, mają więcej elementów utrudniających ich podrabianie.
Narodowy Bank Polski zapowiadał wprowadzenie do obiegu nowych banknotów już od dłuższego czasu. Zgodnie z planami, zaczną się one pojawiać już od jutra, czyli od poniedziałku 7 kwietnia. Wiadomo, że będą one bardzo podobne do tych obecnych, jednak będą posiadały lepsze zabezpieczenia. Dzięki temu, ich fałszowanie ma być znacznie trudniejsze niż obecnie.

Wymianie mają podlegać banknoty o wszystkich nominałach, poza 200zł. Oznacza to, że zmodyfikowane zostaną 10zł, 20zł, 50zł oraz 100zł. Eksperci podkreślają, że każdy Polak powinien jak najszybciej zapoznać się z wyglądem nowych banknotów, by umieć odróżnić je od podróbek. To tym ważniejsze, byśmy nie bali się korzystać z nowych pieniędzy mając pewność, że są one legalne, a w dodatku lepiej zabezpieczone od poprzednich.

Najważniejszą sprawą jest fakt, że projekty graficzne nowych banknotów praktycznie nie różnią się od tych widocznych na starszych pieniądzach. Niemniej jednak, różnice są wynikiem wprowadzenia wspomnianych zabezpieczeń. To one zmieniają wygląd polskich banknotów. Przede wszystkim, widoczne będzie teraz pole znaku wodnego, które zostało odkryte oraz wzmocnione zabezpieczenie recto-verso. Dodatkowo, pojawiła się również specjalna farba opalizująca.

Pieniądze będą wymieniane stopniowo. Nowe banknoty mają zastępować te, które będą z jakiegoś powodu wycofywane, np. po zniszczeniu. Wprowadzane jutro banknoty będą bezterminowym środkiem płatności.

Obawiając się, że nie będziemy wiedzieli, jak rozpoznawać nowe banknoty, możemy skorzystać ze specjalnej aplikacji na smartfony, którą udostępnia NBP. NBP Safe – bo tak się ona nazywa – ma pomóc w nauce rozpoznawania nowych pieniędzy, a także będzie pozwalała na sprawdzenie kursu walut.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Już od jutra w obiegu zaczną pojawiać się nowe banknoty.

Podobne

Kursy walut 2020-08-14

+ więcej
  • EUR euro 4,3988 -0,05%  -0,23gr
  • USD dolar 3,7227 +0,14%  +0,51gr
  • GBP funt 4,8692 +0,08%  +0,40gr
  • CHF frank 4,0906 +0,05%  +0,19gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm