pieniadz.pl

KE chce obowiązkowego przyjmowania uchodźców

poniedziałek, 11-05-2015 godz. 16:04

Komisja Europejska chce wprowadzić obowiązek przyjmowania uchodźców przez kraje należące do Wspólnoty. Zapowiedziano, że już w środę władze europejskie określą, jaka liczba imigrantów miałaby obowiązkowo przypadać na każde państwo. Co ciekawe, podczas szczytu mającego miejsce 3 tygodnie temu politycy uznali, że przyjmowanie uchodźców powinno być dobrowolną decyzją poszczególnych rządów.
Komisja Europejska ogłosiła dzisiaj, że chce wprowadzić obowiązek przyjmowania uchodźców przez wszystkie kraje członkowskie. W najbliższą środę władze unijne mają poinformować, jaka konkretna liczba imigrantów miałaby przypadać na konkretny kraj. Oznacza to, że nie rządy poszczególnych państw, a Unia Europejska będzie decydować o minimalnej liczbie uchodźców, którzy mają prawo szukać pomocy w granicach krajów członkowskich.

Decyzja KE jest o tyle zaskakująca, że jeszcze podczas odbywającego się 3 tygodnie temu szczytu politycy stwierdzili, iż kwestia wpuszczania uchodźców na terytorium kraju jest sprawą indywidualna danego rządu. Już wtedy jednak przewodniczący KE Jean-Claude Juncker był przeciwny takiemu stanowisku. Swoje zdanie w tym temacie przedstawił również podczas niedawnych obrad Parlamentu Europejskiego.

Szef KE uważa, że każde państwo powinno mieć odgórnie ustaloną liczbę uchodźców, których ma obowiązek przyjąć i którym ma udzielić pomocy. Co ważne, zasada przyjmowania imigrantów miałaby dotyczyć zarówno osób, które legalnie przedostają się do państw członkowskich, jak i uchodźców, którzy nielegalnie dostają się na kontynent. Chodzi tu np. o afrykańskich imigrantów ryzykujących życie podczas ucieczek przez Morze Śródziemne.

Z dotychczasowych informacji wynika, że zdaniem KE optymalną liczbą uchodźców będzie 40 tysięcy osób na wszystkie kraje członkowskie. Sceptycy już zastanawiają się, czy unijni politycy przewidują możliwość rezygnacji z przyjęcia uchodźców przez kraje, które nie czują się na siłach, by udzielić im wsparcia. Na razie jednak nie wiadomo, czy brana jest pod uwagę taka ewentualność.

Kwestia możliwości rezygnacji z przyjęcia uchodźców jest tym bardziej zastanawiająca, że polski rząd przeciwny jest nowemu pomysłowi UE. Poza tym nie odpowiada on rządowi brytyjskiemu i węgierskiemu.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do KE chce obowiązkowego przyjmowania uchodźców.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm