pieniadz.pl

KE dała Polsce więcej czasu na zmniejszenie deficytu

środa, 29-05-2013 godz. 16:04

Dzisiaj popołudniu Komisja Europejska wydała oficjalną rekomendację, zezwalającą na wydłużenie czasu, w którym Polska musi zmniejszyć swój deficyt budżetowy do poziomu 3% wartości Produktu Krajowego Brutto. Ostatecznym terminem został koniec roku 2014. Chociaż jest już pewne, że otrzymaliśmy więcej czasu, to jednak niezbędna jest jeszcze akceptacja rekomendacji przez ministrów finansów zasiadających w Radzie UE.
Wedle pierwotnych ustaleń, Polska miała obniżyć swój deficyt do 3% wartości PKB już w 2012r. Gdyby jednak było to niemożliwe, miał on zostać zbity do poziomu 3,5%. Niestety, także to okazało się być poza zasięgiem. Ostatecznie, w ubiegłym roku deficyt sprowadzono tylko do 3,9% PKB. Mimo tego, Komisja Europejska pozostała wyrozumiała dla polskiego rządu.

Już kilka tygodni temu komisarz ds. walutowych i gospodarczych zapowiadał, że istnieją duże szanse na to, iż Polacy otrzymają więcej czasu na obniżenie deficytu. Dzisiaj okazało się, że miał rację. KE zadecydowała, że wydłuży Polsce termin zbicia deficytu do końca przyszłego roku.

KE argumentowała swoją decyzję tym, że dotychczasowe starania Polski są w pełni zauważalne i zasługują na to, by je docenić. Jednocześnie, podkreślono, że wyrozumiałość europejskiej jednostki jest też pokłosiem kiepskiej sytuacji gospodarczej odnotowywanej na całym Starym Kontynencie. Trudno spodziewać się, że w obecnych warunkach uda się uzyskać zadowalające wpływy z podatków, pozwalające na poprawę sytuacji budżetowej.

Przy okazji wydania dzisiejszej rekomendacji, KE podała również zalecenia dla naszego kraju. Jednym z ważniejszych jest minimalizowanie bezrobocia wśród młodych obywateli, ale również zreformowanie KRUS-u, a także podniesienie jakości administracji publicznej.

Tyle samo dodatkowego czasu, co Polska, otrzymały dzisiaj również Hiszpania, Francja i Słowenia. Natomiast o jeden rok wydłużono termin zbicia deficytu m.in. w Holandii oraz Belgii. Dodatkowo, KE stwierdziła, że procedura nadmiernego deficytu nie powinna dotyczyć Włoch ani Węgier.

Przypomnijmy, że kraje europejskie, które nie dostosują się do zaleceń, muszą liczyć się z nałożeniem na nie określonej kary. W przypadku państw należących do strefy euro, są to sankcje finansowe. Jeśli natomiast chodzi o pozostałe europejskie jednostki, to przy długoterminowym lekceważeniu zaleceń, może dojść do zahamowania wypłat udzielanych im z funduszu spójności.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do KE dała Polsce więcej czasu na zmniejszenie deficytu.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm