pieniadz.pl

KE pozytywnie o polskiej gospodarce

sobota, 11-03-2017 godz. 20:08

Komisja Europejska zapewnia, że gospodarka naszego kraju znajduje się w okresie wyraźnego wzrostu. Tak wynika z zapisów, które znalazły się w raporcie Country 2017. Wnioski wysnuto na podstawie danych dotyczących wskaźnika PKB przypadającego na jednego obywatela. Między 2007 a 2015 rokiem wzrósł on o 16 punktów procentowych do poziomu 69% średniej unijnej.
W mijającym tygodniu Komisja Europejska opublikowała raport "Country 2017", w którym oceniła sytuację gospodarczą naszego kraju. Ocena ta była pozytywna, choć zwrócono uwagę na niski poziom inwestycji podjętych w roku ubiegłym. Niemniej, zaległości wobec innych państw unijnych udaje nam się stosunkowo szybko niwelować.

O poprawie europarlamentarzyści mówią m.in. na podstawie wskaźnika PKB przypadającego na jednego mieszkańca danego kraju. W Polsce wyniósł on 69%, choć jeszcze w 2007r. były to tylko 53%. Należy zaznaczyć, że wskaźnik liczony jest zgodnie ze standardami siły nabywczej.

Mimo poprawy, unijni politycy dostrzegli elementy, które należy poprawić, by myśleć o dalszym, satysfakcjonującym wzroście polskiego Produktu Krajowego Brutto. Wśród czynników mogących hamować wzrost gospodarczy wymieniono m.in. kiepską sytuację demograficzną, ponieważ nadal maleje liczba Polaków w wieku produkcyjnym, a wzrost wydajności pracowników jest coraz słabszy.

Zdaniem KE, polski rząd powinien zachęcać do zwiększonej aktywności zawodowej i dbać o dogodne warunki dla inwestycji. Przyznano również, że polskie firmy powinny poważniej myśleć o zatrudnianiu imigrantów. Konieczne jest też podjęcie kroków gwarantujących stabilność finansów publicznych oraz dążenie do dalszej konsolidacji budżetowej.

Wśród dalszych wskazówek znalazły się te mówiące o optymalnym celu budżetowym na poziomie 1,% przy wzroście gospodarczym na poziomie ok. 3%. Trzeba też uszczelnić system podatkowy, szczególnie jeśli chodzi o podatek VAT. Jego ściągalność jest w Polsce o 10 punktów procentowych niższa od średniej europejskiej.

Ponadto doradza się, by nasz rząd podjął starania w celu poprawienia jakości zarządzania spółkami Skarbu Państwa. Bardzo ważne jest także, by działające w kraju przedsiębiorstwa systematycznie zwiększały innowacyjność.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do KE pozytywnie o polskiej gospodarce.

Podobne

Kursy walut 2023-09-25

+ więcej
  • EUR euro 4,5892 -0,38%  -1,77gr
  • USD dolar 4,3188 -0,19%  -0,81gr
  • GBP funt 5,2783 -0,45%  -2,37gr
  • CHF frank 4,7470 -0,59%  -2,82gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm