pieniadz.pl

Kłopoty szwedzkiej gospodarki

poniedziałek, 05-03-2012 godz. 10:10

Kłopoty szwedzkiej gospodarki
Portal agencji Bloomberg poinformował, że Szwecja, która miała swego czasu najsilniejszą skandynawską gospodarkę, pozostaje w tyle z powodu rosnącego bezrobocia zmniejszającego popyt. Kraj ten jest uzależniony od krajów europejskich.
Zdaniem Andreasa Jonssona - ekonomisty Nordea Bank w Sztokholmie - przez większość bieżącego roku w Szwecji będzie rosnąć bezrobocie. Poinformował on również o niebezpieczeństwie, że największa gospodarka Skandynawii zacznie się kurczyć, mimo iż bank centralny przewiduje 0,7-procentowy wzrost.

Kryzys może nastąpić po ubiegłorocznym 3,9-procentowy wzroście. Szwecja jest bowiem uzależniona od handlu z państwami Europy, do których wysyła 70% swojego eksportu i własnie dlatego kraj ten może w znacznym stopniu odczuć kryzys zadłużeniowy na Starym Kontynencie.

Z informacji przekazanych przez tamtejszy urząd statystyczny wynika, że PKB Szwecji zmniejszyło się o 1,1%. Szacunki banku centralnego wskazują, że bezrobocie wzrośnie w tym roku do 7,7% i na tym poziomie pozostanie do 2014 roku. Minister finansów Anders Borg przyznał, że rząd prawdopodobnie obniży swoje przewidywania w sprawie tegorocznego wzrostu gospodarczego z 1,3% do około 0,5%.

W poprzednim miesiącu produkcja fabryczna w Szwecji wzrastała w wolniejszym tempie w stosunku do stycznia 2012 roku. Powodem tego była obniżka indeksów cząstkowych dotyczących zamówień i produkcji – poinformował Swedbank.

Podczas lutowego posiedzenia banku centralnego Lars E. O. Svensson - wiceprezes Roksbank - oznajmił, że prognozy dla strefy euro i Szwecji są zbyt optymistyczne. Tymczasem Jonsson przyznał, iż to, co będzie dalej jest wielką niewiadomą. 

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Kłopoty szwedzkiej gospodarki.

Podobne

Kursy walut 2020-11-27

+ więcej
  • EUR euro 4,4843 +0,23%  +1,01gr
  • USD dolar 3,7614 +0,07%  +0,28gr
  • GBP funt 5,0239 +0,04%  +0,18gr
  • CHF frank 4,1477 +0,30%  +1,24gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm