pieniadz.pl

Komisja Europejska tnie prognozy gospodarcze dla Polski

poniedziałek, 13-02-2017 godz. 16:04

KE opublikowała dzisiaj najnowsze prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego Polski. Unijni eksperci spodziewają się, że w tym roku nasze PKB wzrośnie nie o 3,4%, ale o 3,2% w ujęciu rocznym. Przyszłoroczne prognozy zredukowano z 3,2% do 3,1%. Poza tym politycy z UE zakładają, że inflacja wyniesie u nas ok. 2,0% w 2017r. i ok. 2,5% pod koniec 2018r.
Komisja Europejska zmieniła dziś swoje prognozy względem wyników gospodarczych Polski. Unijni eksperci zakładają, że w tym roku polski Produkt Krajowy Brutto wzrośnie nie o 3,4%, jak sądzono wcześnie, ale o 3,2% w ujęciu rocznym. Poza tym zmniejszono oczekiwania wobec przyszłorocznego PKB, które ma wzrosnąć o 3,1%, choć wcześniej spodziewano się zwyżki na poziomie 3,2%.

Według prognoz, w tym roku w Polsce mocno ma wzrosnąć konsumpcja indywidualna. Ogólny popyt krajowy ma znacznie przyczynić się do rozwoju naszej gospodarki. W kolejnym roku będzie nieco gorzej, ponieważ zatrudnienie nie będzie już rosło tak dynamicznie jak w ostatnich miesiącach. Poza tym stabilizacja pojawi się w polityce społecznej, przez co nie będzie już widoczny efekt wysokich transferów socjalnych.

Spowolnienie w kwestii zatrudnienia ma być zauważalne głównie ze względu na zmniejszającą się w kraju liczbę osób w wieku produkcyjnym. Do tego dochodzi obniżenie wieku emerytalnego i rozbudowany rządowy program prorodzinny, który wiele osób zniechęci do podejmowania aktywności zawodowej na rzecz zajmowania się domem i rodziną.

Oprócz przewidywań dotyczących tempa wzrostu gospodarczego, europejscy komisarze odnieśli się też do zmian cen w naszym kraju. Spodziewana jest inflacja, która w bieżącym roku miałaby sięgnąć poziomu ok. 2,0%. W 2018r. ma dodatkowo wzrosnąć, ale pod koniec przyszłego roku i tak nie będzie raczej wyższa niż 2,5% w  ujęciu rocznym.

Na ogólny wskaźnik inflacja składać mają się głównie rosnące ceny energii i żywności. Należy też zapomnieć o spadku cen paliw, które mogą wzrosnąć, jednak już tylko nieznacznie. Choć informacje te nie zadowolą obywateli, ponieważ zakupy będą ich więcej kosztowały, to są optymistyczne dla gospodarki krajowej.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Komisja Europejska tnie prognozy gospodarcze dla Polski.

Podobne

Kursy walut 2023-11-30

+ więcej
  • EUR euro 4,3492 +0,38%  +1,65gr
  • USD dolar 3,9810 +0,84%  +3,32gr
  • GBP funt 5,0350 +0,57%  +2,84gr
  • CHF frank 4,5510 +1,06%  +4,79gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm