pieniadz.pl

Koszty pracy w Polsce znowu wzrosły

niedziela, 22-03-2015 godz. 18:06

Europejski Urząd Statystyczny poinformował, że zarówno w Unii Europejskiej, jak i w strefie euro wzrosły koszty pracy. Okazuje się jednak, że w Polsce wzrost ten był wyraźnie wyższy niż średnia dla Eurolandu oraz dla całej Wspólnoty. W naszym kraju pracodawcy muszą płacić za zatrudnienie podwładnych 2,7% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Eurostat podał dane na temat kosztów pracy odnotowanych w IV kwartale 2014r. Wyliczono je na podstawie wypłacanych pracownikom pensji oraz wszelkich pozapłacowych kosztów zatrudnienia. Okazało się, że w Unii Europejskiej wzrosły one o 1,4% w ujęciu rocznym, a w samej strefie euro o 1,1%. W Polsce zwyżka wyniosła 2,7% w stosunku do IV kwartału 2013r.

Spośród wszystkich unijnych krajów największy wzrost kosztów zatrudnienia odnotowano w Rumunii, gdzie zwiększyły się one o 7,9%. W sporym stopniu podskoczyły one również w Estonii i na Łotwie, gdzie wzrosty wynosiły odpowiednio 6,5% oraz 6,1%. W Niemczech koszt zatrudnienia pracownika zwiększył się o 1,8%, przy czym duże znaczenie miał fakt, że u naszych zachodnich sąsiadów podniesiono minimalną stawkę godzinową. We Francji wzrost kosztów pracy wyniósł 1% r/r.

Jeżeli natomiast chodzi o największą zniżkę, to odnotowano ją w Portugalii, gdzie za zatrudnienie pracownika przedsiębiorstwa płaciły aż o 8,8% mniej niż w analogicznym okresie wcześniejszego roku. O 2,2% rok do roku spadły koszt zatrudnienia na Cyprze, natomiast 0,5% skurczyły się one w Chorwacji.

Jeżeli chodzi o aktualne koszty ponoszone w związku z godziną pracy w Unii Europejskiej, to zauważalna jest spora rozpiętość. Wahają się one bowiem od 3,71 euro w Bułgarii aż do 40,1 euro w Szwecji. Koszt godziny pracy w Polsce należy do najniższych w całej Wspólnocie i wynosi 7,6 euro. Niskie są u nas same stawki, bo średnia płaca godzinowa to równowartość ok. 4 euro, podczas gdy w Niemczech minimalna stawka godzinowa jest dwukrotnie wyższa i wynosi 8 euro.

Wiele wskazuje na to, że w bieżącym roku koszty pracy w Polsce będą rosły. Można tak przypuszczać na podstawie deklaracji przedsiębiorców, spośród których 28% planuje podniesienie płac swoim pracownikom. Tak przynajmniej wynika z danych opublikowanych niedawno przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Koszty pracy w Polsce znowu wzrosły.

Podobne

Kursy walut 2023-09-29

+ więcej
  • EUR euro 4,6356 +0,03%  +0,16gr
  • USD dolar 4,3697 -0,83%  -3,65gr
  • GBP funt 5,3464 -0,31%  -1,67gr
  • CHF frank 4,8030 +0,12%  +0,57gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm