pieniadz.pl

Kryzys socjalny w UE coraz poważniejszy

wtorek, 26-03-2013 godz. 17:05

Jak wynika z informacji przekazanych przez Komisję Europejską, kryzys socjalny w Unii Europejskiej ulega pogłębieniu. Wynika to głównie z programów oszczędnościowych wprowadzanych w wielu krajach wspólnoty. Na pogarszającą się sytuację wpływ mają cięcia budżetowe oraz podnoszone stawki podatków. Niestety, na razie niewielkie są szansE na to, że sytuacja ulegnie poprawie.
Statystyki wskazują, że w IV kwartale 2012r. w Unii Europejskiej zwiększała się stopa bezrobocia, co było dość oczywistym efektem zmniejszającego się zatrudnienia. W takich okolicznościach niemal automatycznie pogarsza się też sytuacja finansowa gospodarstw domowych. Niestety, od początku 2013r. nie widać szans na poprawę.

Jak wynika z danych, w styczniu tego roku stopa bezrobocia w UE sięgnęła poziomu 10,8%, co oznacza, że bez zatrudnienia pozostawało 26,2 miliona osób. W samym Eurolandzie bezrobotnych było 19 milionów obywateli, co dawało bezrobocie na poziomie 11,9%. Szczególnie wyraźne było bezrobocie na południu kontynentu. W porównaniu do północy było ono większe aż o 10%.

Poza tym, słaby był odczyt Produktu Krajowego Brutto z ostatniego kwartału 2012r. Zanotowano wtedy największy regres od 3 lat. PKB spadło o 0,5%. Spadkowi uległ także wskaźnik zatrudnienia we wspólnocie oraz wskaźnik pracy w niepełnym wymiarze godzin.

W związku z pogarszającą się sytuacją w Unii Europejskiej oraz samej strefie euro, zmniejszeniu uległy wydatki socjalne krajów należących do wspólnoty. Ich redukcja była znacznie bardziej widoczna, niż we wcześniejszych okresach kryzysowych. Eksperci zaznaczają, że jest to rezultatem szczególnej konsolidacji finansów publicznych.

Jakie są najbardziej widoczne skutki kryzysu socjalnego we wspólnocie europejskiej? Przede wszystkim, obserwowalny jest spadek dzietności, ponieważ Europejczycy zdają sobie sprawę z tego, że obecne czasy nie sprzyjają wychowywaniu i utrzymywaniu potomstwa. Poza tym, wyraźnie mniej osób decyduje się na imigrację do Europy, która stała się mniej atrakcyjna niż była dotychczas.

Spadek dzietności dodatkowo pogarsza sytuację na Starym Kontynencie, ponieważ doprowadza do pogłębiającego się niżu demograficznego. Z szacunków wynika, że w całej UE na jedną kobietę przypada 1,6 dziecka. Wzrasta przy tym średnia długość życia, która wśród kobiet wynosi 83,1, a u mężczyzn 77,4 lat. To natomiast powoduje, że problem z uzyskiwaniem funduszy na wypłatę rent i emerytur będzie coraz poważniejszy.

Komisja Europejska zauważa, że kryzys w wielu państwach staje się coraz bardziej uciążliwy. Niestety, w części krajów nie pojawiają się szanse na poprawę sytuacji. Dlatego też, KE zachęca kraje wspólnoty do tego, by postarały się bardziej wspierać swoich obywateli. Jednostka zaznacza przy tym, że rządy poszczególnych państw muszą zadbać o to, by ich mieszkańcy mieli zagwarantowane godne warunki życia.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Kryzys socjalny w UE coraz poważniejszy.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm