pieniadz.pl

Kto najbardziej zyskał na programie 500+?

środa, 21-06-2017 godz. 17:05

GUS już informował, że dochód rozporządzalny przeciętnej polskiej rodziny wzrósł w ubiegłym roku o 6,4%. Okazuje się jednak, że skala tego wzrostu była dość zróżnicowana. Największa zwyżka dotyczyła rodzin wiejskich, w których dochód zwiększył się aż o 10%. Eksperci nie mają wątpliwości, że to właśnie gospodarstwa domowe funkcjonujące na wsi najbardziej korzystają na programie 500+.
Po publikacji Głównego Urzędu Statystycznego na temat ubiegłorocznego wzrostu dochodu rozporządzalnego polskich gospodarstw domowych o 6,4%, „Dziennik Gazeta Prawna” przedstawił szczegółowe dane odnośnie finansów rodzin. Okazuje się, że w największym stopniu poprawiła się sytuacja rodzin żyjących na wsiach.

Eksperci przyznają, że bez wątpienia największymi beneficjentami programy 500+ są ludzie mieszkający na wsi. Oczywistym jest bowiem, że to właśnie rządowy program dofinansowania na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie przyczynił się do poprawy stanu portfela Polaków posiadających potomstwo.

Poprawa poziomu życia wiejskich rodzin robi wrażenie. Podczas gdy dochód rozporządzalny przeciętnej rodziny zwiększył się w 2016r. o i tak zadowalające 6,4%, to rodziny mieszkające na wsiach mogły pochwalić się zwyżką na poziomie 10,0%! GUS zaznacza, że taka różnica jest związana z faktem, iż średnie dochody na wsiach i tak zawsze były wyraźnie niższe od tych uzyskiwanych przez rodziny w miastach. Wzrost dochodów czerpanych przez rolników z ich gospodarstw był aż dwukrotnie niższy niż ich dochód rozporządzalny.

Należy też pamiętać, że na wsiach zwykle na jedną rodzinę przypada większa liczba dzieci, wiec łączna kwota świadczeń 500+ także jest wyższa. Oszacowano, że średni dochód z rozmaitych świadczeń wzrósł aż o 37,5%. GUS podkreśla również, że w przeciętnej wiejskiej rodzinie, świadczenia od państwa stanowią ok. 20%.

A na co wydawano środki otrzymywane z programu 500+? Największy wzrost zaobserwowano w kategorii edukacji. Więcej rodzice pieniędzy poświęcili również na opiekę zdrowotną dzieci oraz na odzież i obuwie. We wszystkich tych przypadkach mowa o dwucyfrowym wzroście wydatków. Zdaniem specjalistów, tak racjonalnie spożytkowane środki z 500+ pozwolą wiejskim rodzinom zmniejszyć dystans do rodzin miejskich w ogólnej jakości życia.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Kto najbardziej zyskał na programie 500+?.

Podobne

Kursy walut 2022-12-02

+ więcej
  • EUR euro 4,6850 -0,09%  -0,42gr
  • USD dolar 4,4492 -0,93%  -4,19gr
  • GBP funt 5,4610 +0,08%  +0,46gr
  • CHF frank 4,7576 -0,01%  -0,04gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm