pieniadz.pl

Lubisz te firmy? Uważaj, bo ich produkty są często podrabiane!

piątek, 22-04-2016 godz. 16:04

OECD postanowiło zbadać, które marki najczęściej podrabiane są przez oszustów. Okazało się, że najwięcej fałszywych produktów pojawia się na rynku z logo firmy Nike. W dodatku to właśnie buty są najczęściej podrabianymi towarami na świecie. Kolejne miejsce zajmuje odzież. Jeśli chodzi o producentów, to stale podrabiane są też towary marek Louis Vuitton oraz Rolex.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju sporządziła listę marek, których logo najczęściej wykorzystywane jest przez oszustów. Dane zebrano, dzięki analizie ok. 500 tysięcy towarów skonfiskowanych przez służby celne. Okazuje się, że na rynku znajdują się ogromne ilości produktów z podrobionymi metkami, a wielu klientów kompletnie nie jest tego świadomych. Które marki podrabiane są najczęściej?

Szczególną uwagę na oryginalność towarów powinny zwrócić osoby, które chętnie sięgają po towary produkowane przez firmę Nike. Obuwie z charakterystycznym znakiem łyżwy uważa się za najczęściej podrabiany produkt na globie. Oprócz tego ogromna ilość podróbek posiada sfałszowane cechy charakterystyczne dla marki Rolex, jednego z najsłynniejszych producentów zegarków na świecie.

Na kolejnej pozycji znajduje się marka Ray Ban, która słynie z luksusowych okularów. Wysoko w rankingu najczęściej fałszowanych marek znalazł się także odzieżowy Louis Vuitton, który największą sławę zdobył, dzięki ekskluzywnym i drogim torebkom oraz torbom damskim.

Chociaż OECD nie prowadziło badań nad powodami zakrojonego na tak szeroką skalę fałszowania produktów tych marek, to jednak eksperci wychodzą z założenia, że ma to związek z wysoką jakością oferowanych przez nie towarów oraz znaczną renomą, jaką cieszą się w wielu krajach globu. Oczywiście, duże znaczenie ma też łatwość skopiowania określonych produktów i popyt na nie.

Jeżeli chodzi o kategorie najczęściej podrabianych produktów, to zdecydowanie przeważają ubrania, buty i dodatki odzieżowe, w tym torby i wszelkie wyroby skórzane. Tylko niewiele mniej jest fałszywych sprzętów elektronicznych, przyrządów optycznych i medycznych, jak również kosmetyków i perfum oraz zabawek.

Największa ilość podrabianych towarów odnotowywana jest na rynku amerykańskich, choć sfałszowane logo produktów jest też ogromnym problemem we Włoszech, Francji, Szwajcarii. Wiele podróbek trafia również do Japonii i do Niemiec. OECD sprawdziło też, w których krajach wytwarza się najwięcej podrabianych towarów. W tym procederze wyraźnie przodują Chiny, z których pochodzi ponad 63% kopiowanych produktów. Na 2. pozycji znalazła się Turcja, ale w niej produkuje się już tylko 3,3% sfałszowanych towarów. Nieco mniej pochodzi z Tajlandii (1,6%) i Indii (1,2%).

Ze statystyk opracowanych przez Światową Organizację Celną wynika, że w 2013r. na globalnym rynku znajdowały się podrobione towary o łącznej wartości wynoszącej 461 mld dolarów.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Lubisz te firmy? Uważaj, bo ich produkty są często podrabiane!.

Podobne

Kursy walut 2023-06-07

+ więcej
  • EUR euro 4,4790 -0,25%  -1,12gr
  • USD dolar 4,1887 -0,18%  -0,77gr
  • GBP funt 5,2109 -0,04%  -0,21gr
  • CHF frank 4,6211 -0,19%  -0,87gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm