pieniadz.pl

MPiPS podało świetne dane na temat bezrobocia w Polsce

czwartek, 05-06-2014 godz. 15:03

Najnowsze dane opublikowane dzisiaj przez resort pracy i polityki społecznej znów okazały się być optymistyczne. Maj był już kolejnym miesiącem, w którym odnotowano spadek liczby bezrobotnych. Dokładniej, stopa bezrobocia skurczyła się o następne 0,5%, co oznacza, że pod koniec ubiegłego miesiąca wynosiła 12,5%. Po raz pierwszy od dawna liczba Polaków bez pracy była niższa niż 2 miliony.
Rewelacyjne dane z polskiego rynku pracy, które zaprezentowało dzisiaj Ministerstwo Pracy i Polityki Pieniężnej wskazują, że sytuacja zdecydowanie ulega polepszeniu. Okazało się, że w maju stopa bezrobocia znów spadła o 0,5%, dzięki czemu znajdowała się na poziomie 12,5%. Przypomnijmy, że w kwietniu stopa bezrobocia wynosiła 13,0% i też była o 0,5% niższa niż w marcu (13,5%).

Co więcej, pierwszy raz od wielu miesięcy liczba osób nie mających pracy wynosiła mniej niż 2 miliony. Dokładniej, był to 1 milion 993 tysiące Polaków. W porównaniu do kwietnia tego roku liczba obywateli bez zatrudnienia zmalała o 86 tysięcy osób.

Według resortu, głównym czynnikiem prowadzącym do obniżenia stopy bezrobocia jest wzrost gospodarczy. W związku z nim, firmy mają więcej pracy, a to oznacza, że potrzebują pracowników i zatrudniają coraz więcej osób. Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz mówił dziś również, że spore znaczenie dla spadku bezrobocia ma przyciąganie nowych inwestycji.

Szef resortu dodał również, że jeśli w dwóch kolejnych miesiącach nadal widoczna będzie tendencja spadkowa, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że bezrobocie spadnie poniżej poziomu 12,0%. Stwierdził także, że obecnie nie chodzi już wyłącznie o wpływy sezonowe, ale stopa bezrobocia po sezonie nadal powinna być niższa od tej z początku roku.

Jak zawsze, dane publikowane przez resort pracy są zbliżone do tych, które przedstawia Główny Urząd Statystyczny, jednak wyraźnie różnią się od odczytów Europejskiego Urzędu Statystycznego. Ostatnia jego publikacja dotyczyła stopy bezrobocia odnotowanej w kwietniu tego roku.

Według najświeższych danych, wynosiła ona w naszym kraju 9,7%, czyli była o 0,1% niższa niż jeszcze w marcu. Taka różnią w wynikach związana jest z różnicami w metodologii. Zarówno Eurostat, jak i MPiPS oraz GUS dokonują szacunków w nieco inny sposób.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do MPiPS podało świetne dane na temat bezrobocia w Polsce.

Podobne

Kursy walut 2020-09-18

+ więcej
  • EUR euro 4,4574 +0,13%  +0,60gr
  • USD dolar 3,7585 -0,34%  -1,28gr
  • GBP funt 4,8811 -0,13%  -0,63gr
  • CHF frank 4,1378 -0,08%  -0,32gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm