pieniadz.pl

MSWiA pilnuje obcokrajowców kupujących polskie ziemie

niedziela, 14-08-2016 godz. 20:08

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznaje, że mimo wprowadzenia rygorystycznych zmian dotyczących kupowania gruntów w Polsce, wciąż wielu obcokrajowców jest zainteresowanych takimi inwestycjami. Choć spada liczba dokonywanych zakupów ziemi, resort bacznie przygląda się takim transakcjom. Planuje nawet korzystać ze specjalnego systemu.
Obcokrajowcy są zainteresowani polskimi ziemiami już od kilku lat. Już przed trzema laty polskie urzędy wydały cudzoziemcom 320 zezwoleń na zakup nieruchomości w postaci gruntów, budynków, lokali, a także akcji i udziałów. Co więcej, zainteresowanie tego typu dobrami rosło, bo już w ubiegłym roku wydano 410 pozwoleń na nabycie polskich nieruchomości.

Na przestrzeni całego 2015r. w ręce obcokrajowców trafiło łącznie prawie 3,9 tys. ha ziemi gruntowej. Dodatkowo cudzoziemcy weszli w posiadanie różnego typu lokali o ogólnej powierzchni przekraczającej 861 tys. m2.

Największe zainteresowanie nieruchomościami znajdującymi się  naszym kraju wykazywali sąsiedzi zza zachodniej granicy, czyli Niemcy. Poza tym sporo było Brytyjczyków i Francuzów. Wśród chętnych do zakupu rodzimych dóbr nieruchomych pojawili się również Ukraińcy oraz Irlandczycy.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewnia, że za każdym razem kontrolowało transakcje, w których uczestniczyli cudzoziemcy, a których przedmiotem były polskie nieruchomości. Przedstawiciele resortu przyznali również, że odkąd w życie weszło nowe prawo, każda inwestycja sprawdzana jest jeszcze dokładniej.

Przypomnijmy, że w kwietniu w życie weszły zasady ograniczające możliwość handlu ziemią rolną. To głównie z ich powodu MSWiA chce mieć jeszcze większą kontrolę nad tym, co dzieje się z polskimi gruntami. W tym celu zaplanowano nawet stworzenie specjalnego systemu, w którym gromadzone byłyby dane na temat nieruchomości nabywanych przez zagranicznych inwestorów.

System miałby pozwalać nie tylko czuwać nad tym, co w ogóle dzieje się z nieruchomościami, ale również obserwować ich dalsze losy, już po trafieniu w ręce obcokrajowców. „Dziennik Gazeta Prawna” dotarł do informacji, z których wynika, że system zostanie uruchomiony w grudniu tego roku.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do MSWiA pilnuje obcokrajowców kupujących polskie ziemie.

Podobne

Kursy walut 2020-08-13

+ więcej
  • EUR euro 4,4011 -0,25%  -1,12gr
  • USD dolar 3,7176 -1,02%  -3,82gr
  • GBP funt 4,8652 -0,77%  -3,76gr
  • CHF frank 4,0887 -0,29%  -1,18gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm