pieniadz.pl

Młodzi Polacy nie interesują się finansami

poniedziałek, 16-02-2015 godz. 11:11

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Deutsche Bank, młodzi Polacy niewiele wiedzą na temat finansów, a co gorsza, nie mają ochoty zagłębiać się w te kwestie. Według ekspertów, może to skończyć się poważnymi problemami, bo dzisiejsze realia życia w Polsce wymagają od młodych osób wiedzy na temat rozsądnego oszczędzania i inwestowania.
Deutsche Bank przeprowadził badanie dotyczące poziomu wiedzy młodych Polaków na temat finansów. Choć przecież każdy z nas lubi mieć pod dostatkiem pieniędzy, to jednak nie orientujemy się w tym, jak ani w co inwestować. Według analityków, młodzi obywatele po prostu nie mają pojęcia, jak rozsądnie, a do tego skutecznie pomnażać posiadane fundusze. Wiedza dotycząca funduszy inwestycyjnych jest wśród młodszej grupy wiekowej dosłownie nikła.

Z badania wynika, że 63% młodych Polaków niewiele wie o Towarzystwach Funduszy Inwestycyjnych i nie miała ani nie zamierza mieć z nimi styczności. Aż 37% otwarcie przyznaje, że kompletnie nie wie, czym są fundusze inwestycyjne ani do czego służą. Dla porównania, w innych grupach wiekowych o funduszach inwestycyjnych nic nie wiedziało średnio 9% ankietowanych.

Co więcej, najmłodsza pytana grupa wiekowa przyznaje, że nigdy nie miała, nie ma obecnie, a w dodatku nie planuje nabyć w niedalekiej przyszłości jednostek uczestnictwa w TFI. Nieco lepiej wygląda sytuacja w grupie wiekowej 25-34 lata. Choć także 63% pytanych nie ma i nie zamierza nabywać jednostek uczestnictwa w TFI, to jednak 15% posiada je obecnie, a 8% zamierza ja zakupić w najbliższym czasie.

Eksperci zwracają uwagę a fakt, że młode osoby, które nie wiedzą, czym są fundusze inwestycyjne i w dodatku nie wykazują chęci zaznajomienia się z nimi, narażają się na problemy finansowe w przyszłości. Niepewna sytuacja emerytalna ogromnej rzeszy Polaków sprawia, że dobrze jest już w młodych latach myśleć o zabezpieczeniu finansowym na okres emerytalny.

Niestety, znaczna część Polaków uważa, że skutecznie pomnażać oszczędności można głównie poprzez zakładanie lokat. To błąd, bo o ile lokaty rzeczywiście pozwalają zwiększać środki, to jednak ich wzrost jest minimalny. Nie dość, że nigdy nie było to duże oprocentowanie, to dodatkowo w ubiegłym roku obniżyło się ze względu na cięcie stóp procentowych.

Specjaliści podkreślają, że młodzi Polacy powinni rozpocząć oszczędzanie, jak najszybciej. Podkreślają przy tym, że nie ma sensu czekać na czasy, w których będziemy więcej zarabiali, ponieważ mogą one nie nadejść, a systematyczne odkładanie nawet niewielkich kwot może być w przyszłości bardzo pomocne. Dlatego nawet niewielkie sumy warto wydawać na TFI , by odłożyć na emeryturę jakiekolwiek, choćby niewielkie fundusze będące uzupełnieniem uzyskiwanych w przyszłości świadczeń.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

patro (26.08.2015 12:33)

JARTOM, hale magazynowe, takie inwestycje faktycznie obserwujcie bo mają potencjał, ale jednocześnie wymagają wyłożenia odpowiednich środków. Teraz pytanie - kto posiada dostatecznie wysoki kapitał?

Podobne

Kursy walut 2024-02-23

+ więcej
  • EUR euro 4,3326 +0,29%  +1,27gr
  • USD dolar 4,0050 +0,62%  +2,46gr
  • GBP funt 5,0691 +0,47%  +2,37gr
  • CHF frank 4,5427 +0,11%  +0,48gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm