pieniadz.pl

Mocny wzrost zatrudnienia i średniej pensji w ujęciu rocznym

poniedziałek, 18-09-2017 godz. 16:04

Opublikowane dziś dane GUS-u pokazują, że sytuacja na rynku pracy jest nadal bardzo dobra. W sierpniu odnotowano wzrost średniej płacy miesięcznej o 6,6% do poziomu 4 tys. 492,63zł. W dodatku o 4,6% zwiększyło się zatrudnienie w firmach zatrudniających więcej niż 9 osób. Przed miesiącem było to już 6 mln 25,6 tys. osób.
Główny Urząd Statystyczny, jak każdego miesiąca, przedstawił dzisiaj najświeższe, sierpniowe dane z rynku pracy. Potwierdzają one dobrą sytuacją w dużych polskich zakładach. Okazuje się, że zatrudnienie w przedsiębiorstwach zatrudniających min. 9 osób osiągnęło kolejny rekordowy poziom i w sierpniu tego roku wynosiło już 6 mln 25,6 tys. osób.

Liczba zatrudnionych w dużych firmach wzrosła o 4,6% w ujęciu rocznym, przy czym w ujęciu nominalnym zwiększyła się o 264,9 tys. pracowników. W stosunku do wcześniejszego miesiąca przybyło 3,5 tys. etatów. Ostateczne dane celowały we wcześniejsze przewidywania analityków. Mocniejszy od prognoz był też roczny wzrost średniej płacy miesięcznej.

Pracownicy dużych firm w Polsce zarabiali w sierpniu przeciętnie 4492,63zł brutto, co daje 3197zł netto, czyli dokładnie tyle wędruje na konto zatrudnionego po odjęciu podatków i składek na ZUS. W stosunku do sierpnia 2016r. był to wzrost o 6,6%, podczas gdy analitycy zakładali zwyżkę o ok. 5,7% r/r. Niestety, należy pamiętać, że większość polskich pracowników otrzymuje pensje niższe od średniej krajowej.

GUS podał również dane o realnym wzroście płac, czyli tym uwzględniającym też inflację. Okazało się, że wyniósł on 4,8% wobec sierpnia poprzedniego roku. To najlepszy odczyt na przestrzeni ostatniego roku, przy czym warto dodać, że wcześniejsze dobre rezultaty były zasługą nie tyle wzrostu wynagrodzeń, co spadku cen produktów i usług.

Choć dane wydają się prezentować w pełni pozytywnie, to jednak nie należy zapominać, że nie wliczono w nie pensji uzyskiwanych przez pracowników małych i mikro-firm, jak również podmiotów gospodarczych o charakterze publicznym . Oznacza to, że dane GUS-u w rzeczywistości dotyczyły mniej niż połowy aktywnych zawodowo obywateli naszego kraju.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Mocny wzrost zatrudnienia i średniej pensji w ujęciu rocznym.

Podobne

Kursy walut 2023-11-30

+ więcej
  • EUR euro 4,3492 +0,38%  +1,65gr
  • USD dolar 3,9810 +0,84%  +3,32gr
  • GBP funt 5,0350 +0,57%  +2,84gr
  • CHF frank 4,5510 +1,06%  +4,79gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm