pieniadz.pl

Możliwe obniżenie podatku VAT w 2016r.

środa, 30-04-2014 godz. 16:04

Minister finansów Mateusz Szczurek przyznał, że istnieje możliwość, iż w 2016r. obniżona zostanie stawka podatku VAT. Żeby to się jednak stało, to najpierw widoczna musi być zwyżka dochodów uzyskiwanych przez państwo z tego tytułu, a dodatkowo, ograniczona musi zostać szara strefa. Niestety, może się to okazać wyzwaniem przewyższającym możliwości polskich polityków.
Podczas debaty zorganizowanej przez PAP Biznes minister finansów Mateusz Szczurek przyznał, że istnieje możliwość obniżenia stawki podatku VAT w 2016r., jednak aby to nastąpiło, spełnionych musi zostać kilka warunków. Przede wszystkim, zwiększyć muszą się przychody, jakie państwo odnotowuje z tytułu podatku VAT.

Niemniej jednak, szef resortu podkreślił, że ważne jest również, aby ograniczyć szarą strefę, której istnienie ma fatalny wpływ na sytuację polskiego budżetu. Jeżeli uda się w jakimś stopniu ją zredukować, a wpływy do budżetu wzrosną, to będzie istniało realne prawdopodobieństwo zmniejszenia stawek VAT.

Jeszcze jedną nadzieją na obniżkę VAT jest ewentualna, zdecydowana poprawa sytuacji gospodarczej. Duży popyt krajowy sprawia, że w kasie państwa ląduje więcej pieniędzy z podatków, dlatego powinno nam zależeć na dobrej kondycji firm tak, by rosły zarobki Polaków, którzy następnie będą wydawali pieniądze w sklepach, nabywając produkty, z których podatek VAT będzie trafiał do budżetu.

Minister finansów stwierdził też, że wpływy z VAT są bardzo różnorodne i ściśle powiązane z koniunkturą, dlatego trudno jednoznacznie przewidzieć, jak sytuacja będzie wyglądała w przyszłości. Mimo to zapewnił, że rząd jest gotowy na ewentualną obniżkę podatku. Jak miałaby wyglądać ewentualna zmiana – o tym politycy nie chcą na razie mówić. Wiele wskazuje na to, że stawka wróciłaby to poprzedniego poziomu.

Na razie pozostaje nam liczyć na to, że zgodnie z zapisem znajdującym się w Wieloletnim Planie Finansowym na lata 2013-2017, w 2017r. stawka VAT zostanie obniżona do poziomu 22%. Przypomnijmy, że obowiązujące obecnie stawki VAT w wysokości 23%, 8% oraz 5% zostały ustanowione w 2011r.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Możliwe obniżenie podatku VAT w 2016r..

Podobne

Kursy walut 2020-08-14

+ więcej
  • EUR euro 4,3988 -0,05%  -0,23gr
  • USD dolar 3,7227 +0,14%  +0,51gr
  • GBP funt 4,8692 +0,08%  +0,40gr
  • CHF frank 4,0906 +0,05%  +0,19gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm