pieniadz.pl

NBP opublikował najnowsze prognozy gospodarcze dla Polski

poniedziałek, 07-07-2014 godz. 10:10

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj prognozami dotyczącymi wartości polskiego Produktu Krajowego Brutto, w tym roku ma on sięgnąć poziomu 3,6%. Taki sam poziom osiągnie w przyszłym roku, natomiast w roku kolejnym ma minimalnie spowolnić do 3,5%. Najnowsze przewidywania wyraźnie różnią się od tych prezentowanych w marcu br.
Narodowy Bank Polski opublikował dzisiaj najświeższe prognozy dotyczące wzrostu Produktu Krajowego Brutto. Dość wyraźnie różnią się one od poprzednich przewidywań przedstawionych w marcu tego roku. O ile jeszcze w poprzednim kwartale zakładano, że w bieżącym roku gospodarka będzie rozwijała się w tempie 2,6%, to obecnie zakłada się, że będzie do aż o 1,0% więcej. Według dzisiejszych publikacji, PKB w 2014r. ma wrosnąć o 3,6%.

Zmieniono również przewidywania względem PKB w przyszłym i jeszcze kolejnym roku. Zgodnie z nowymi założeniami, w 2015r. gospodarka polski będzie rozwijała się nie w tempie 3,7%, jak wcześniej sądzono, ale tak, jak w tym roku, o 3,6%. Natomiast na rok 2016 prognozę pozostawiono na jednakowym poziomie i nadal spodziewany jest wzrost PKB o 3,5%.

Według przedstawionych dziś danych, dynamika PKB między styczniem a marcem tego roku wynosiła 3,4%. To dobry wynik będący efektem poprawy popytu konsumpcyjnego i inwestycyjnego przy jednoczesnej, dodatniej wartości eksportu netto. Chociaż polskie PKB wykazuje tendencję wzrostową, to jednak eksperci twierdzą, że dynamika wzrost, jaką mógłby osiągnąć ten wskaźnik jest hamowana przez tylko niewielkie ożywienie notowane w strefie euro.

Prognozy na najbliższych kilka lat zakładają jedna dalszy, stopniowy wzrost rodzimego PKB, na który składać będą się korzystne dane dotyczące nie tylko konsumpcji indywidualnej, ale również spożycia zbiorowego oraz inwestycji. Zakłada się też, że w najbliższych dwóch latach zauważalna będzie odbudowa zapasów. Końca dobiegnie natomiast proces poprawy salda handlowego.

Przy okazji, NBP opublikował prognozy na temat inflacji konsumenckiej, która w tym roku ma wynieść zaledwie 0,2%, jednak już w roku 2015 ma sięgnąć poziomy 1,4%, a w roku 2016 ma to być 2,3%. To założenia niższe od tych marcowych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do NBP opublikował najnowsze prognozy gospodarcze dla Polski.

Podobne

Kursy walut 2023-09-29

+ więcej
  • EUR euro 4,6356 +0,03%  +0,16gr
  • USD dolar 4,3697 -0,83%  -3,65gr
  • GBP funt 5,3464 -0,31%  -1,67gr
  • CHF frank 4,8030 +0,12%  +0,57gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm