pieniadz.pl

NBP przedstawił banknot o nominale 500zł

poniedziałek, 06-06-2016 godz. 17:05

Narodowy Bank Polski zaprezentował dzisiaj banknoty o nominale 500zł. Mają one wejść do obiegu już w lutym przyszłego roku. Na banknocie pojawi się wizerunek króla Jana III Sobieskiego. Ekonomiści tłumaczą, że wprowadzenie nowego banknotu jest dostosowaniem się do potrzeb Polaków i rosnących wydatków na utrzymanie zapasów gotówki przez NBP.
Narodowy Bank Polski planuje poszerzyć wachlarz banknotów w obrocie na polskim rynku. Dzisiaj oficjalnie przedstawiono ten o nowym nominale – 500zł. Ma on ułatwić płatności za towary o wyższej cenie, przy okazji stanowiąc udogodnienie w instytucjach bankowych oraz urzędach mających do czynienia z dużymi sumami pieniędzy.

Ekonomiści podkreślają, że pomysł wprowadzenia do obiegu nowego, jeszcze wyższego nominału jest odpowiedzią na sygnalizowane potrzeby Polaków i podmiotów gospodarczych, którym jego pojawienie mogłoby uprościć codziennie funkcjonowanie. Dodano również, że w ten sposób ułatwione będzie utrzymanie zapasów gotówki przez sam NBP.

Na nowym banknocie pojawi się wizerunek jednego z najbardziej zasłużonych polskich królów – Jana III Sobieskiego. Projekt banknotu 500-zotowego został wykonany przez tę samą osobę, która odpowiada za wygląd pieniędzy o mniejszych nominałach. To Andrzej Heidrich. Wydrukiem nowych pieniędzy zajęła się, tradycyjnie już, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.

Na nowym banknocie udało się utrzymać prawidłową chronologię – im wyższy jest banknot, tym później panujący pojawia się na nim władca. Przypomnijmy, że na banknocie 10-złotowym widnieje Mieszko I, na 20-złotowce jest Bolesław Chrobry, a na banknocie o nominale 50zł mamy Kazimierza Wielkiego. 100zł to banknot z wizerunkiem Władyslawa Jagiełły, a na 200zł pojawił się Zygmunt I Stary.

Nowe banknoty o najwyższym nominale mają pojawić się już w lutym przyszłego roku. Wprowadzane będą stopniowo, dlatego przez pierwsze lata raczej trudno będzie dostrzec je w rzeczywistym obiegu, ponieważ będą służyły głównie samemu bankowi centralnemu do przechowywania strategicznych zapasów gotówki. Dopiero po czasie, systematycznie, w określonych ilościach, będą wprowadzane do urzędów i jednostek gospodarczych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do NBP przedstawił banknot o nominale 500zł.

Podobne

Kursy walut 2020-07-07

+ więcej
  • EUR euro 4,4710 +0,03%  +0,13gr
  • USD dolar 3,9689 +0,26%  +1,01gr
  • GBP funt 4,9496 +0,10%  +0,47gr
  • CHF frank 4,2027 +0,02%  +0,07gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm