pieniadz.pl

NBP wprowadza nowy banknot kolekcjonerski

wtorek, 05-08-2014 godz. 13:01

We wtorek 5 sierpnia Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu nowy banknot kolekcjonerski. Przedstawia on Józefa Piłsudskiego i wydany został z okazji 100. rocznicy powstania Legionów Polskich. Banknot o nominale 20zł jest wykonany z polimeru, co oznacza, że to pierwszy tego typu papierowy pieniądz w naszym kraju. Można go nabyć w NBP, u dystrybutorów oraz w sklepie on-line Kolekcjoner.
Narodowy Bank Polski wprowadził dziś do obiegu nowe banknoty kolekcjonerskie. Można je dostać w placówce NBP, jednak można je nabyć również u jej dystrybutorów oraz w internetowym sklepie Kolekcjoner. To szósty model kolekcjonerskich, limitowanych banknotów, które wydaje centralny bank Polski.

Kolekcjonerski banknot o nominale 20zł został wypuszczony z okazji 100. rocznicy powstania Legionów Polski. Powstały one w połowie sierpnia 1914r. w Austro-Węgrzech. Początkowo stanowiła I Kompanię Kadrową, którą nieco wcześniej, bo 3 sierpnia powołał Józef Piłsudski.

Na jego awersie znajduje się postać marszałka Józefa Piłsudskiego, który zainicjował powstanie Legionów. Natomiast na odwrotnej stronie, czyli rewersie znajduje się orzełek legionowy oraz odznaka I Brygady Legionistów oraz Krzyż Wielkiego Orderu Virtuti Militari, który został nadany Piłsudskiemu.

Wzór banknoty nie jest nowy, a jedynie zmodyfikowany. Podobnie miały wyglądać stare banknoty 5-milionowe. Projekt nowego, kolekcjonerskiego pieniądza został bowiem stworzony na bazie tych banknotów, które miały pojawić się przed dwudziestoma laty, jednak nie doszło do tego z powodu denominacji rozpoczętej w 1995r. Autorem wzoru jest ten sam człowiek – Andrzej Heidrich.

Cały banknot stworzony jest z polimeru, co nadaje mu wyjątkowości. Żaden inny papierowy polski pieniądz nie był dotychczas wykonany z tego materiału. Eksperci twierdzą, że nowoczesne tworzywo połączone z klasycznym wzorem wygląda bardzo atrakcyjnie i sprawia, że banknoty wyglądają naprawdę unikatowo.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do NBP wprowadza nowy banknot kolekcjonerski.

Podobne

Kursy walut 2020-08-13

+ więcej
  • EUR euro 4,4011 -0,25%  -1,12gr
  • USD dolar 3,7176 -1,02%  -3,82gr
  • GBP funt 4,8652 -0,77%  -3,76gr
  • CHF frank 4,0887 -0,29%  -1,18gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm