pieniadz.pl

NBP zaprezentował wzory nowych polskich banknotów

poniedziałek, 23-09-2013 godz. 15:03

Tak, jak się tego spodziewano, Narodowy Bank Polski zaprezentował dzisiaj nowe wzory polskich banknotów. Zmianie ulegną zabezpieczenia znajdujące się na pieniądzach o nominale 10, 20, 50 oraz 100 złotych. Wejdą one do obiegu w kwietniu przyszłego roku. Z dotychczasowych banknotów będzie można korzystać do samego końca, aż naturalnie wyjdą z obiegu.
Zgodnie z zapowiedziami, Narodowy Bank Polski przedstawił dzisiaj nowe wzory banknotów o wartości 10, 20, 50 oraz 100 złotych. Chociaż ich oprawa graficzna pozostanie taka sama, to jednak znacznej modyfikacji ulegną znajdujące się na nich zabezpieczenia. Żadne zmiany nie zostaną na razie wprowadzone do banknotów dwustuzłotowych.

Kolory oraz wzory banknotów pozostaną identyczne, więc zmiany z pewnością nie sprawią nam żadnych problemów. Modyfikacje mają jedynie wprowadzać zwiększone zabezpieczenia. Różnicą będzie odkrycie pola znaku wodnego. Poza tym, w druku wykorzystana zostania farba opalizująca, a do tego lepsze będzie tzw. zabezpieczenie recto-verso.

Proces wprowadzania nowych banknotów do obiegu rozpocznie się dopiero w kwietniu przyszłego roku. Będzie on długotrwały, ponieważ eksperci podkreślają, że pieniądze o niskich nominałach wychodzą z obiegu po kilkunastu miesiącach, jednak te o nominałach wyższych znikają dopiero po kilku latach.

Pieniądze z nowymi zabezpieczeniami będą trafiały do obiegu stopniowo, w tempie, w jakim normalnie wymienia się banknoty. Te dotychczasowe będą natomiast obowiązywały do czasu, kiedy w naturalny sposób znikną z naszych portfeli. Oznacza to, że nie pojawi się obowiązek ich wymiany, a cała operacja będzie trwała latami.

Od stycznia 2014r. prowadzona będzie kampania informacyjna, która przygotuje obywateli naszego kraju na wejście do obiegu nowych banknotów. Pozwoli ona lepiej poznać zabezpieczenia, które będą znajdowały się na pieniądzach. Dzięki temu, Polacy będą mieli szansę nauczyć się tego, w jaki sposób odróżniać prawdziwe banknoty od tych fałszywych.

W ramach tej akcji planowane jest nawet udostępnienie aplikacji mobilnej, która będzie prezentowała nowe zabezpieczenia, jednocześnie zapewniając dostęp do bieżącego kursu walut Narodowego Banku Polskiego.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do NBP zaprezentował wzory nowych polskich banknotów.

Podobne

Kursy walut 2020-09-17

+ więcej
  • EUR euro 4,4514 -0,03%  -0,14gr
  • USD dolar 3,7713 +0,50%  +1,87gr
  • GBP funt 4,8874 +0,88%  +4,27gr
  • CHF frank 4,1410 +0,09%  +0,37gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm