pieniadz.pl

Na co idą nasze podatki?

piątek, 04-05-2012 godz. 14:02

Prawdopodobnie każdy z nas zna cytat amerykańskiego polityka Benjamina Franklina, który twierdził, że pewne w życiu są tylko dwie rzeczy – śmierć i podatki. Świadczenia finansowe na rzecz państwa towarzyszą nam praktycznie przez całe życie. Spotykamy się z nimi w postaci pośredniej, gdy nabywamy towary nimi obłożone, bądź też bezpośredniej, gdy płacimy je w formie finansowej.
Kilka dni temu ostatecznie rozliczyliśmy się z podatkami. Wielu z nas zastanawia się zapewne, dlaczego corocznie musimy wydać tak dużo pieniędzy na utrzymanie ojczyzny. Precyzyjne obliczenia dają wynik, który może być sporym zaskoczeniem. Na potrzeby państwa polskiego w 2011r. wydano łącznie niemal 700 miliardów złotych, co oznacza, że przeciętny Polak ze swoich podatków przeznacza na to rocznie aż 18,481zł.

Najwięcej środków pochodzących z podatków przekazuje się na poczet emerytur. To pokazuje, jak dużym problemem jest niski przyrost naturalny i starzejące się społeczeństwo. Im więcej seniorów, a mniej młodych ludzi żyje w naszym kraju, tym większymi podatkami obarczeni są aktywni zawodowo, którzy muszą utrzymywać emerytów i rencistów. Emerytury łącznie z innymi świadczeniami takimi, jak renta czy zasiłki dają ponad 4000 złotych podatków na jednego Polaka.

W grupie emerytur liczone są jednak świadczenia przekazywane nie tylko przeciętnym Polakom, którzy pobierają je z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale również emerytury rolników z KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego), wysokie emerytury sędziów oraz te dla pracowników służb mundurowych.

Oczywiście, część środków z podatków przeznacza się również na utrzymanie Narodowego Funduszu Zdrowia. Szacuje się, że jest to ok. 1800zł od jednej osoby. Niemniej jednak, część podatników byłaby gotowa płacić jeszcze więcej, gdyby tylko gwarantowana była lepsza opieka zdrowotna. Obecnie, usługi oferowane przez służby państwowe pozostawiają wiele do życzenia.

Sporo środków wędruje do jednostek edukacyjnych. Oświata kosztuje przeciętnego obywatela naszego kraju  ponad 2000zł. Oprócz tego, Polacy utrzymują wojsko, na które rocznie jeden Polak przekazuje 534zł, a na straż pożarną i policję dodatkowo musimy łożyć 277zł. Natomiast ok. 1000zł to kwota, która potrzebna jest do utrzymywania urzędów. Wbrew pozorom, nawet redukcja pracowników tego sektora nie pomoże w zmniejszeniu kwoty.

Drogi finansowane są przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz z kasy samorządów. Po dodaniu obu sum okazuje się, że rocznie przekazywanych jest niespełna 1700zł, jednak najprawdopodobniej wydatki te zostaną w najbliższym czasie zredukowane. Mimo tego, akurat w tej kwestii wielu obywateli jest zgodnych – powinniśmy wydawać nieco więcej, by wreszcie mieć przejezdne, bezpieczne drogi.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

On (06.05.2012 10:09)

http://www.nexto.pl/rf/pr?p=13120&pid=144143 Poznaj Politykę do słuchania.

Podobne

Kursy walut 2020-06-05

+ więcej
  • EUR euro 4,4443 +0,22%  +0,96gr
  • USD dolar 3,9217 -0,90%  -3,56gr
  • GBP funt 4,9563 +0,05%  +0,27gr
  • CHF frank 4,0948 -0,59%  -2,42gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm