pieniadz.pl

Najnowsze dane GUS – kiepska koniunktura w polskim budownictwie

środa, 22-08-2012 godz. 16:04

W bieżącym miesiącu oceniono ogólny klimat koniunkturalny jako negatywny. W budownictwie wynosi on -16, czyli o 2 punkty gorzej, niż w lipcu b.r. Od 12 lat w sierpniu nie było w tej kwestii aż tak źle. Najnowsze wyniki opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny są widocznie gorsze, niż te poprzednie. Jak dokładnie ukształtowały się statystyki?
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, szczególnie kiepsko w tym miesiącu wypadła ilość zamówień w budownictwie oraz produkcja budowlano-montażowa. Dodatkowo, nadal prognozy dotyczące sytuacji finansowej są kiepskie, a dokładniej – gorsze, niż w lipcu.

Poprawa koniunktury jest zauważalna jedynie u 12% firm, natomiast ponad dwukrotnie tyle, bo 28% przedsiębiorstw podkreśla, że ich sytuacja koniunkturalna pogorszyła się. Reszta firm uważa, że nie zaobserwowały żadnych zmian. Jeszcze w lipcu odsetek przedsiębiorstw oceniających swoją koniunkturę jako złą wynosił 27%, natomiast 13% uważało, że sytuacja jest dobra.

Sytuacja finansowa pogarsza się m.in. z powodu rosnących trudności w ściąganiu zaległych należności pieniężnych. Szczególnie opłaty za prace budowlane i montażowe są uiszczane ze znacznymi opóźnieniami. Z powodu problemów finansowych, firmy budowlane już teraz zapowiadają, że będą zmuszone do redukcji wakatów. Zatrudnienie będzie jeszcze mniejsze, niż sądzono w lipcu. Prognozy zbliżone do tych lipcowych dotyczą jedynie obniżki cen za roboty montażowe i budowlane. Eksperci przewidują, że pojawią się one w firmach o różnej wielkości i każdej specjalizacji. Zniżki najprawdopodobniej staną się głównym czynnikiem decydującym o powodzeniu na rynku.

Należy przy tym zaznaczyć, że 21% firm budowlano-montażowych zamierza funkcjonować zagranicą z nadzieją, że tam uda się znaleźć większą grupę klientów. Niemniej jednak, właściciele takich przedsiębiorstw zdają sobie sprawę z tego, że w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku, liczba zamówień spadnie także w innych krajach. Oczywiście, wszystkiemu po raz kolejny winny jest kryzys, który dotyka praktycznie całej Europy, zmuszając ludzi do wzmożonych oszczędności, a też ograniczonych zleceń na budowy.

Jeżeli chodzi o zużytkowanie mocy produkcyjnych, to z badań wynika, że w sierpniu było to 75%, czyli o 3% mniej, niż w sierpniu 2011r. (78%). Aż 20% firm zaznaczyło przy tym, że ich moce są przesadne wobec zapowiadanej liczby zamówień. Kolejnych 69% sądzi, że ich moce są idealnie dostosowane do ilości zamówień. Natomiast według 11% firm, moce mogą okazać się zbyt małe.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Najnowsze dane GUS – kiepska koniunktura w polskim budownictwie.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm