pieniadz.pl

Neil Armstrong - pierwszy człowiek na Księżycu nie żyje

niedziela, 26-08-2012 godz. 12:12

Wczoraj, 25 sierpnia 2012r., w wyniku komplikacji po operacji serca, zmarł najsłynniejszy astronauta świata. Neil Armstrong był dowódcą statku kosmicznego Apollo 11 i pierwszym człowiekiem, który stanął na Księżycu. Oprócz tego, pracował, jako pilot wojskowy oraz doświadczalny. Był jednym z pracowników NASA oraz profesorem inżynierii aeronautycznej.
Neil Armstrong (5 sierpnia 1930r.) to z pewnością najwybitniejsza postać światowej astronautyki. Trudno byłoby w inny sposób mówić o człowieku, który jako pierwszy stanął na Księżycu. Jednak przed 20 lipca 1969r. Armstrong przysłużył się swojemu krajowi również w inny sposób. W młodości astronauta był pilotem bojowym służącym w Korei. Po zestrzeleniu jego samolotu, postanowił wycofać się z misji i wrócić na studia. Ciekawostką jest fakt, że licencję pilota zdobył już w wieku 16 lat!

Po ukończeniu studiów z zakresu inżynierii lotniczej, Neil Armstrong został pilotem doświadczalnym, testującym nowe maszyny, w tym także te rakietowe. Pracował m.in. dla NASA. Jeszcze, zanim zyskał międzynarodową sławę, jako pierwszy człowiek na Księżycu, otrzymał szereg nagród za szczególne zasługi dla aeronautyki i astronautyki.

Od 1962r. pracował już jako astronauta. Był rezerwowym pilotem i dowódcą w 4 misjach kosmicznych. W 1969r. został głównym dowodzącym misją Apollo 11. To właśnie wtedy, wraz z Edwinem Aldrinem oraz Michaelem Collinsem zdobył Księżyc. Mimo obecności dwóch kolegów, to Armstrong postawił pierwszy w historii krok na powierzchni Księżyca.

Po powrocie na Ziemię, nadal pracował dla NASA, ale był też członkiem istotnych grup działających na rzecz rozwoju astronautyki. Jego wkład w rozwój tej dziedziny wielokrotnie był doceniany, poprzez wręczanie mu kolejnych nagród.

W ostatnich latach życia Neil Armstrong skupiał się na rodzinie, wycofując się raczej z życia publicznego. 5 sierpnia b.r. astronauta przeszedł operację wszczepienia by-passów. Chociaż zabieg wydawał się być udany, to jednak z czasem pojawiły się komplikacje. W ich efekcie, pierwszy człowiek na Księżycu zmarł 25 sierpnia 2012r.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Neil Armstrong - pierwszy człowiek na Księżycu nie żyje.

Podobne

Kursy walut 2020-08-07

+ więcej
  • EUR euro 4,4139 +0,09%  +0,38gr
  • USD dolar 3,7302 +0,17%  +0,62gr
  • GBP funt 4,8878 -0,27%  -1,31gr
  • CHF frank 4,0856 -0,34%  -1,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm