pieniadz.pl

Nowa ulga podatkowa od nowego roku

wtorek, 27-12-2011 godz. 10:10

Nowa ulga podatkowa od nowego roku
W nowym roku zacznie obowiązywać nowa ulga podatkowa. Osoby oszczędzające na emeryturę będą mogły odliczyć od dochody wpłaty na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Z tego rozwiązania skorzystają również przedsiębiorcy opodatkowani 19-procentowym PIT-em – czytamy na portalu Onet.pl, który powołuje się na PAP.
Omawiana ulga jest efektem zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawie o indywidualnych kontach emerytalnych. Wprowadzono je wiosną bieżącego roku za sprawą nowelizacji ustaw odnoszących się do systemu ubezpieczeń społecznych (OFE), ale obowiązywać zaczną od 1 stycznia 2012 roku.

W myśl tych regulacji podatnicy otrzymają możliwość oszczędzania na emeryturę nie tylko na Indywidualnych Kontach Emerytalnych, ale również na Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego. W przypadku IKE środki wpłacane podlegają opodatkowaniu, a wypłacane są zwolnione z podatku. Odwrotne reguły będą obowiązywały w IKZE.

W ciągu roku wielkość środków wpłacanych na IKZE nie będzie mogła być większa niż 4% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne. Ponadto wpłaty na KZE nie będą mogły przekroczyć 4% kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – czytamy na portalu Onet.pl.

Nowe przepisy przewidują, że opodatkowany PIT-em zostanie zwrot środków z IKZE, wypłata po zakończeniu oszczędzania oraz  wypłata środków zgromadzonych na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego. Poza tym do 31 grudnia przyszłego roku oszczędzający będzie mógł przenieść pieniądze z IKE na IKZE.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Nowa ulga podatkowa od nowego roku.

Podobne

Kursy walut 2020-08-03

+ więcej
  • EUR euro 4,4168 +0,22%  +0,96gr
  • USD dolar 3,7499 +0,90%  +3,33gr
  • GBP funt 4,9125 +0,69%  +3,35gr
  • CHF frank 4,0887 -0,14%  -0,59gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm