pieniadz.pl

Nowe banknoty o nominale 5 euro od wczoraj w obiegu

piątek, 03-05-2013 godz. 14:02

Wczoraj, 2 maja Europejski Bank Centralny wprowadził do obiegu nowy banknot o nominale 5 euro. Jego cechą charakterystyczną jest zwiększona liczba znaków zabezpieczających, które powodują, że będzie on wyjątkowo trudny do sfałszowania. W związku z wprowadzeniem nowych banknotów, powoli wycofywane będą te dotychczasowe, z których mieszkańcy Eurolandu korzystają już od 10 lat.
2 maja 2013r. do obiegu weszły nowe banknoty o nominale 5 euro. Przy ich wytwarzaniu zastosowano najnowocześniejsze technologie, które pozwoliły zabezpieczyć banknoty w jak największym stopniu. Dzięki temu, mają one być szczególnie trudne do sfałszowania.

Zabezpieczeniem, jakie pojawia się na banknotach o wartości 5 euro jest m.in. znak wodny, który przedstawia twarz mitycznej Europy. Został on skopiowany z jednej ze starożytnych waz przechowywanych w Luwrze. Ze względu na pojawiającą się na nim postać, cała seria nosi nazwę „Europa”. Przy wizerunku Europy pojawia się również hologram utrudniający kopiowanie banknotów.

Jeżeli chodzi o kolorystykę nowych banknotów o nominale 5 euro, to jest ona zbliżona do tych poprzednich. Na banknocie dominują odcienie szarości, natomiast sam nominał, czyli cyfra 5 znajdująca się w lewym dolnym rogu mieni się, a jej kolor zmienia się w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Piątka może przybrać barwę od zielonej do granatowej.

Oprócz tego, zarówno po lewej, jak i prawej stronie znajdują się specjalne, krótkie linie, których wypukła faktura ma sprawić, że będą one łatwe do rozpoznania dla osób mających problemy ze wzrokiem.

Na razie w obiegu będą krążyły zarówno nowe, jak i stare banknoty euro, jednak te, z których korzysta się od wielu lat, będą stopniowo wycofywane. Do jesieni przeważać mają już nowe pieniądze. Dzięki temu, po pewnym czasie zupełnie pozbędziemy się wcześniejszych banknotów. Zanim to nastąpi, mieszkańcy strefy euro zostaną uprzedzeni tak, by mogli wymienić je na nowe. Niemniej jednak, nawet po całkowitym wycofaniu starych banknotów, ich wartość pozostanie jednakowa, a w bankach będzie jeszcze można dokonać wymiany.

Banknoty euro o innych nominałach również zostaną wymienione, a ich nowe wersje pojawią się w obiegu na przestrzeni najbliższych kilku lat. Kolejność wymiany będzie zgodna z ich nominałami – wprowadzane będą stopniowo banknoty o coraz wyższej wartości.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Nowe banknoty o nominale 5 euro od wczoraj w obiegu.

Podobne

Kursy walut 2023-12-01

+ więcej
  • EUR euro 4,3494  0,00%   0,02gr
  • USD dolar 3,9910 +0,25%  +1,00gr
  • GBP funt 5,0557 +0,41%  +2,07gr
  • CHF frank 4,5670 +0,35%  +1,60gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm