pieniadz.pl

Nowe plany MPiPS wobec płacy minimalnej i emerytur

poniedziałek, 09-06-2014 godz. 11:11

Choć w ustawie znajduje się zapis, według którego w 2015r. płaca minimalna ma wzrosnąć w naszym kraju do poziomu 1731zł brutto, to jednak Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce, żeby podwyżka była większa, a najniższe wynagrodzenie sięgnęło 1750zł. Ponadto, resort wspominał o zwiększeniu wskaźnika waloryzacji rent i emerytur. Takie rozwiązania miałyby poprawić sytuacje finansową Polaków w różnym wieku.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej jest gotowe walczyć o podniesienie płacy minimalnej w 2015r. nie do 1731zł brutto, a do 1750zł. Chociaż w ujęciu netto nie daje to żadnej większej różnicy, to jednak zawsze jest to kilka złotych więcej. Trzeba również przyznać, że liczą się też starania i chęć działania na korzyść obywateli. Koncepcja ta przypadła do gustu Komitetowi Rady Ministrów.

Mimo wstępnych obiekcji oraz blokowania nadprogramowej podwyżki wynagrodzenia minimalnego, ostatecznie również Ministerstwo Finansów przyznało, że zwyżka płac na takim poziomie byłaby możliwa.

Przypomnijmy, że obecnie minimalne wynagrodzenie wynosi 1680zł, co oznacza, że w porównaniu do ubiegłego roku wzrosło o 80zł. W ciągu najbliższych paru dni rząd musi jednak przedstawić planowaną stawkę minimalnej płacy na rok następny. Projekt ten powinien zostać opracowany max. do 15 czerwca.

Poza podniesieniem stawek minimalnych, MPiPS zaproponowało również podniesienie wskaźnika waloryzacji rent i emerytur. Miałoby to być zgodne z wpisami znajdującymi się w ustawie. Dokładniej, wskaźnik waloryzacji miałby składać się z inflacji oraz 20% wartości pensji minimalnej. Tym samym, uzyskano by minimum waloryzacji, na jakie zezwala ustawa.

Niestety, rządowi zależy, by wskaźnik waloryzacji nie był zbyt wysoki, ponieważ jest to niekorzystne dla finansów państwa. Podniesienie wskaźnika walorach rent i emerytur o choćby 0,1% to dla rządu  już wydatek sięgający nawet 160 milionów złotych.

Poza tym, że podczas posiedzenia zapowiedzianego na 10 czerwca 2014r. rząd omówi kwestię waloryzacji emerytur i rent oraz płacy minimalnej, to ma się zająć również przygotowanie założeń makroekonomicznych do budżet na kolejny rok.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Nowe plany MPiPS wobec płacy minimalnej i emerytur.

Podobne

Kursy walut 2020-09-18

+ więcej
  • EUR euro 4,4574 +0,13%  +0,60gr
  • USD dolar 3,7585 -0,34%  -1,28gr
  • GBP funt 4,8811 -0,13%  -0,63gr
  • CHF frank 4,1378 -0,08%  -0,32gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm