pieniadz.pl

Nowy, jednolity system patentowy w całej UE

poniedziałek, 17-12-2012 godz. 14:02

Dzisiaj, 17 grudnia 2012r., Rada UE zaakceptowała wspólny patent dla większości europejskich państw. Dwa dokumenty, które mają odnosić się do kwestii wzmożonej współpracy poszczególnych krajów oraz do regulacji o tłumaczeniach patentu zostały podpisane przez 25 państw wspólnoty. Zrezygnowały z nich na razie Hiszpania i Włochy. Zmiany wejdą w życie dopiero po tym, jak minimum 13 krajów ratyfikuje przyjęte dzisiaj rozporządzenie.
Rada Unii Europejskiej przyjęła dzisiaj dokument zgodnie, z którym kraje unijne zacieśnią współpracę dotyczącą ochrony patentowej. Ponadto, w rozporządzeniu zawarto kwestie związane z tłumaczeniami patentu. Trzecią częścią regulacji, która będzie miała postać międzynarodowej umowy, ma być dokument dotyczący powstania Jednolitego Sądu Patentowego. Według założeń, powinien on zostać podpisany w pierwszej połowie 2013r.

Żeby podpisane dzisiaj rozporządzenie mogło wejść w życie, niezbędna jest jego ratyfikacja przez, co najmniej 13 europejskich państw. Co ważne, wśród nich muszą znaleźć się te największe, czyli Wielka Brytania, Niemcy i Francja.

Ujednolicenie patentu ma sprawić, że poszczególnym jednostkom, które się o niego starają, łatwiej będzie uzyskać prawo patentowe na terenie państw, które przyjęły dokument. Poza tym, nowe reguły przyznawania patentów mają minimalizować koszt takich działań. Różnica w cenach jest bardzo duża. Jak szacują eksperci, obecnie ochrona patentowa na obszarze całej Unii Europejskiej kosztuje ok. 41 tysięcy euro, natomiast po wdrożeniu w życie nowych zasad, będzie to jedynie ok. 6 tysięcy euro.

Jeżeli koszty uzyskania patentu rzeczywiście zostaną tak drastycznie obniżone, to będzie to bardzo dobrą informacją dla mniejszych firm i zakładów, które dotychczas nie mogły pozwolić sobie na ochronę z uwagi na zbyt duży koszt patentów. Eksperci mają nadzieję na to, że łatwiejszy dostęp do patentów pomoże stymulować europejską innowacyjność i przełoży się na wzmożony rozwój wynalazków oraz prowadzonych badań.

Niemniej jednak, są też tacy, którzy w jednolitym systemie patentowym doszukują się czynników niekorzystnych. Chodzi m.in. o to, że może on doprowadzić do migracji firm szukających miejsc, w  których sankcje za naruszenie własności niematerialnej są niższe. Więcej patentów może też przełożyć się na generowanie większych wydatków przez te przedsiębiorstwa, które kupują licencję na produkcję czy sprzedaż pewnych wytworów.

Ponadto, istnieje obawa, że nie wszystkie, najsilniejsze gospodarki europejskie przyjmą nowe zasady patentowe, a gdyby któraś z nich zrezygnowała, wtedy cały podpisany dzisiaj dokument mógłby stracić sens. Stałby się bezużyteczny, gdyby okazało się, że nie można go ratyfikować.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Nowy, jednolity system patentowy w całej UE.

Podobne

Kursy walut 2020-08-07

+ więcej
  • EUR euro 4,4139 +0,09%  +0,38gr
  • USD dolar 3,7302 +0,17%  +0,62gr
  • GBP funt 4,8878 -0,27%  -1,31gr
  • CHF frank 4,0856 -0,34%  -1,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm