pieniadz.pl

OECD: Polacy nie znają się na finansach

piątek, 14-10-2016 godz. 16:04

OECD przeprowadziło badanie dotyczące świadomości finansowej wśród mieszkańców poszczególnych krajów. W ten sposób przeanalizowano wiedzę i umiejętności obywateli 30 państw. Niestety, wyniki nie są zadowalające, a już na pewno nie dla Polaków, którzy w sporządzonym na tej podstawie rankingu zajęli ostatnie miejsce. Okazuje się, że ponad 50% osób nie zna się na finansach.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przeprowadziła badanie dotyczące poziomu świadomości finansowej mieszkańców 30 państw. W celu zgromadzenia danych przepytano łącznie ok. 51 tysięcy osób. W ten sposób ustalono poziom wiedzy, zachowania finansowe i postawy wobec oszczędzania ludzi żyjących w poszczególnych krajach. W każdej kategorii można było uzyskać określoną liczbę punktów. Za wiedzę było ich 7, za umiejętności – 9, a za postawy – 5.

Na 21 punktów możliwych do zdobycia, średnia we wszystkich przebadanych krajach wyniosła zaledwie 13,2 pkt, przy czym dla krajów należących do OECD było to 13,7 pkt. Najlepiej poradzili sobie Francuzi, ale i ich wynik nie był wcale rewelacyjny, bo przeciętnie było to 14,9 pkt. Finowie uzyskali średnio 14,8 pkt, a w Norwegii było to przeciętnie 14,6 pkt.

Niestety, my wypadliśmy fatalnie, bo Polska znalazła się na ostatniej pozycji ze średnią liczbą punktów na osobę wynoszącą jedynie 11,6 pkt. Wyprzedziły nas m.in. Białoruś, Gruzja czy Jordania. Jeżeli chodzi o szczegółowy wynik, to po 4,4 pkt uzyskaliśmy zarówno pod względem wiedzy, jak i umiejętności. Średnia ocena naszych postaw wyniosła natomiast 2,8 pkt.

Pod względem wiedzy na temat finansów najlepiej poradzili sobie obywatele Chin i Hongkongu, którzy uzyskali w tej kategorii 5,8 pkt. Najlepsze, najrozsądniejsze zachowania finansowe wykazywali mieszkańcy Francji, którzy zdobyli 6,7 pkt. Jeśli chodzi o postawy wobec tworzenia planu finansowego na dłuższy czas najlepiej wypadli Nowozelandczycy, którzy zdobyli 3,7 pkt.

Ogólny wynik badań jest bardzo niepokojący. Okazuje się bowiem, że jedynie 56% osób było w stanie odpowiedzieć na min. 5 spośród 7 pytań teoretycznych na temat finansów. Z badań dowiedzieliśmy się też, że aż 58% osób ma problem z obliczaniem procentów. Martwiący jest też fakt, że kobiety wyraźnie słabiej znają się na finansach niż mężczyźni.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do OECD: Polacy nie znają się na finansach.

Podobne

Kursy walut 2018-10-17

+ więcej
  • EUR euro 4,2936 +0,04%  +0,17gr
  • USD dolar 3,7123 +0,23%  +0,87gr
  • GBP funt 4,8794 -0,16%  -0,78gr
  • CHF frank 3,7456 -0,13%  -0,49gr

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm