pieniadz.pl

OECD chce wyższych podatków dla najzamożniejszych

wtorek, 06-12-2011 godz. 08:08

OECD chce wyższych podatków dla najzamożniejszych
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oznajmiła, iż państwa wchodzące w jej skład powinny rozważyć podniesienie podatków dla najzamożniejszych. W ten sposób organizacja ta chce zredukować nierówności pomiędzy bogatymi a biednymi - czytamy na stronie internetowej gazety "The Wall Street Journal".
OECD powołała się na prowadzone przez nią badania trendów długoterminowych w nierównościach dochodów. Wynika z nich, że różnica pomiędzy bogatymi a biednymi osiągnęła najwyższy poziom od 30 lat. Przepaść ta ma pogłębiać się także w państwach uznawanych za wysoce egalitarne - Niemczech, Danii i Szwecji. Natomiast największe nierówności odnotowano w Meksyku i Chile.

Udział bogatych w łącznych dochodach wzrósł w całej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w ciągu trzech dekad od 1980 do 2010 roku. Najbardziej widoczne jest to w Stanach Zjednoczonych, które w tej kwestii wyprzedzają m.in. Australię, Kanadę i Wielką Brytanię.

W przypadku USA OECD twierdzi, że wpływy 1% najlepiej zarabiających podskoczyły ponad dwukrotnie – z 8% łącznie w 1979 roku do 17% w 2007 roku. Równocześnie udział mających najgorsze zarobki spadł z 7 do 5%. Przedstawiając te dane Sekretarz Generalny OECD Angel Gurria oznajmił, że „wysokie i rosnące nierówności nie są nieuniknione”.

Zdaniem Organizacji rządy państw OECD powinny zwiększyć podatki nakładane na najlepiej zarabiających. Ponadto proponuje pracę nad poprawą ściągalności i likwidację ulg podatkowych – informuje portal Wsj.com.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do OECD chce wyższych podatków dla najzamożniejszych.

Podobne

Kursy walut 2020-06-05

+ więcej
  • EUR euro 4,4443 +0,22%  +0,96gr
  • USD dolar 3,9217 -0,90%  -3,56gr
  • GBP funt 4,9563 +0,05%  +0,27gr
  • CHF frank 4,0948 -0,59%  -2,42gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm