pieniadz.pl

Od dziś wyższe stopy procentowe

środa, 09-05-2012 godz. 15:03

Chociaż wielu ekonomistów przewidywało, że Rada Polityki Pieniężnej jednak nie zdecyduje się na ten krok, to okazało się, że w dniu dzisiejszym stopa procentowa została podniesiona o 0,25%. Najprawdopodobniej jest to odpowiedź na wysoką inflację. Niemniej jednak, taki krok może doprowadzić do wolniejszego wzrostu gospodarczego.
Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała dzisiaj o podwyższeniu stopy procentowej o 0,25%, co daje stopę referencyjną w wysokości 4,75% w skali roku. Zgodnie z takimi wartościami, stopa lombardowa będzie teraz wynosiła 6,25%, a stopa depozytowa 3,25%. Natomiast stopa redyskonta weksli osiągnie 5,00%. Jest to pierwsza podwyżka stóp procentowych od czerwca zeszłego roku.

Jeszcze niedawno Polska Agencja Prasowa rozmawiała z analitykami, dopytując o ich przewidywania na temat decyzji RPP w sprawie stopy procentowej. Tylko 8 spośród 22 spodziewało się wzrostu, a pozostali zakładali, że pozostanie ona na dotychczasowym poziomie. Stąd też spore zaskoczenie dzisiejszymi postanowieniami. Niektórzy twierdzą, że był to krok nie do końca przemyślany i są zdania, że stopa i tak zostanie ponownie obniżona.

Pierwsza od 10 miesięcy zmiana stopy procentowej to mimo wszystko, dowód na sporą stabilność. Przypomnijmy, że w 2011r. zmiany wprowadzono aż czterokrotnie na przestrzeni zaledwie jednego półrocza. Stopa procentowa wzrosła wtedy w styczniu, kwietniu, maju i czerwcu.

Wyjaśnienia w sprawie podwyższenia stopy procentowej możemy spodziewać się dzisiaj po godzinie 16:00. RPP zapowiedziała konferencję podczas, której wytłumaczy swoją decyzję.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Od dziś wyższe stopy procentowe.

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm