pieniadz.pl

Od nowego roku wzrośnie abonament RTV, jednak KRRiT myśli nad zniesieniem tej opłaty

poniedziałek, 20-05-2013 godz. 15:03

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przyznał dzisiaj, że abonament radiowo-telewizyjny może zostać niedługo zniesiony. Co prawda, w ostatnich miesiącach jego ściągalność znacznie wzrosła, jednak wciąż wielu Polaków nie rejestruje odbiorników, a to oznacza, że i tak wpływy z opłat są niewielkie. Jednocześnie, KRRiT poinformowała dzisiaj, że od przyszłego roku wzrosną stawki za abonament radiowo-telewizyjny.
Jak wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, od przyszłego roku wzrosnąć mają opłaty za abonament radiowo-telewizyjny. Osoby korzystające z odbiorników radiowych będą musiały uiszczać miesięczną opłatę w wysokości 5,90zł. Natomiast miesięczny abonament telewizyjny lub radiowo-telewizyjny ma kosztować od 2014 roku 19,30zł. W pierwszym przypadku oznacza to podwyżkę o 0,25zł, a w drugim o 0,65zł.

Tak, jak i obecnie, tak też przy nowym cenniku będą obowiązywały zniżki dla tych abonentów, którzy zdecydują się na opłacenie abonamentu z góry za więcej niż jeden miesiąc. Można będzie również płacić od razu za cały rok. Abonament RTV za rok 2014 będzie można opłacać już od 30 maja b.r.

Jednocześnie, szef KRRiT stwierdził dzisiaj, że czas abonamentu powoli dobiega końca i należy zacząć prace nad rozwiązaniem, które będzie mogło zastąpić dotychczasowy sposób płacenia za usługi telewizyjne i radiowe. Zaznaczył przy tym, że pozostały maksymalnie 2 lata na opracowanie nowej koncepcji finansowania mediów publicznych.

Szef KRRiT zauważył, że już niedługo rozpocznie się okres przedwyborczy i wtedy sprawa abonamentu może zejść na dalszy plan. Byłoby to jednak bardzo ryzykowne, ponieważ mogłoby poważnie zagrozić mediom publicznym, które potrzebują większych zysków umożliwiających im sprawne funkcjonowanie.

Przypomnijmy, że według wyliczeń, w 2012r. wpływy z abonamentu RTV sięgnęły 550 milionów złotych. Oznacza to, że były o 80 milionów wyższe niż w roku wcześniejszym. Dodatkowo, wzrost przychodów z abonamentu odnotowano po raz pierwszy od niemal 10 lat. Było to możliwe, dzięki zwiększonej ściągalności opłat przez Pocztę Polskę odpowiedzialną za te działania.

Poza tym, że w ubiegłym roku udało się uzyskać większą kwotę z aktualnych opłat abonamentowych, to Poczta Polska ściągała również zaległe opłaty. Wciąż jednak pozostaje problem w postaci braku rejestracji większości odbiorników. Mimo zwiększenia ściągalności abonamentu, nadal tylko 8% abonentów uiszcza opłaty za korzystanie z radia i telewizji.

Niestety, efektywna kontrola rejestracji odbiorników jest niemożliwa, dlatego potrzebne jest zniesienie abonamentu i wprowadzenie innego typu opłaty, która będzie obowiązywała wszystkich widzów oraz słuchaczy i która będzie łatwiejsza w kontrolowaniu przez wyznaczone do tego jednostki.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Od nowego roku wzrośnie abonament RTV, jednak KRRiT myśli nad zniesieniem tej opłaty.

Podobne

Kursy walut 2020-11-27

+ więcej
  • EUR euro 4,4843 +0,23%  +1,01gr
  • USD dolar 3,7614 +0,07%  +0,28gr
  • GBP funt 5,0239 +0,04%  +0,18gr
  • CHF frank 4,1477 +0,30%  +1,24gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm