pieniadz.pl

Odwołanie urlopu? Ciebie też to może spotkać!

czwartek, 19-06-2014 godz. 11:11

Tagi: UrlopWakacje
Chociaż każdemu z pracowników zatrudnionych na umowę o prace przysługuje urlop, to jednak pracodawca ma prawo odwołać wolne w momencie, w którym będzie tego wymagało dobro firmy. Oznacza to, że nawet podczas błogiego, wakacyjnego lenistwa nie mamy pewności, jak długo będzie ono trwało. W jakich sytuacjach przełożony rzeczywiście może zawiesić nasz urlop?
Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do pełnego, nieprzerwanego urlopu raz do roku. W przypadku osób o stażu pracy nie przekraczającym 10 lat jest to 20 dni, natomiast u ludzi pracujących ponad 10 lat jest to 26 dni. Niemniej jednak, w każdym z tych przypadków może dojść do nagłego przerwania urlopu.

Przede wszystkim, pracodawca ma prawo przesunąć wcześniej ustalony termin urlopu, jeżeli nagła sytuacja sprawi, że w firmie będzie potrzebna dana osoba. Mimo to, do przełożenia urlopu może dojść także z uwagi na szczególne okoliczności zgłaszane przez podwładnego. W razie choroby i zwolnienia lekarskiego lub urlopu macierzyńskiego, pracownik może liczyć na przesunięcie urlopu tak, by nie zachodził on na dni i tak wolne z innego powodu.

Chociaż szef ma prawo do odwołania urlopu pracowników, to jednak dochodzi do tego bardzo rzadko. Raczej nie muszą martwić się tym osoby pełniące mniej istotne funkcje w firmie. Najczęściej na ich miejsce udaje się znaleźć zastępstwo. Ich obowiązki z reguły można tez po prostu rozdzielić między innych podwładnych. Tylko w wyjątkowych sytuacjach okazuje się, że rzeczywiście tylko ta jedna, wybrana osoba może pomóc firmie i należy skrócić jej wolne.

Zgodnie z prawem, w razie wezwania do przerwania urlopu, pracownik musi to zrobić i wrócić do obowiązków zawodowych. Obowiązkiem przełożonego jest wtedy pokrycie wszelkich kosztów związanych z jego powrotem, bez względu na to, czy znajdował się w momencie odwołania w Polsce czy zagranicą. Pracodawca musi też zapłacić wszystkie inne koszty związane z przerwaniem urlopu podwładnego.

Oznacza to, że jeżeli pracodawca przymusowo skraca nam urlop, powinniśmy zadbać o zabezpieczenie wszelkich paragonów i faktur, by rozliczyć się z nim i otrzymać pieniądze wydane na powrót z wakacji. Pamiętajmy, że pracodawca musi nam opłacić nawet zarezerwowane noclegi czy przeloty, których nie odbyliśmy z jego powodu. W dodatku, będzie musiał zwrócić nam urlop w innym terminie.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Odwołanie urlopu? Ciebie też to może spotkać!.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm