pieniadz.pl

Ostatnia droga gen. Jaruzelskiego

piątek, 30-05-2014 godz. 16:04

Dzisiaj na Warszawskich Powązkach odbył się pogrzeb generała Wojciecha Jaruzelskiego. W ostatniej drodze towarzyszyli mu jednak nie tylko najbliżsi i ci, którzy doceniali jego działania, ale również jego przeciwnicy, którym nie odpowiadał fakt, że spocznie na cmentarzu, który słynie z grobów bohaterów narodowych, powstańców i wielu osób będących ofiarami zbrodni dokonanych przez komunistów.
Generał Wojciech Jaruzelski, który zmarł w niedzielę 25 maja w wieku 90 lat po długiej chorobie, spoczął dzisiaj na Warszawskich Powązkach. Jego pogrzebowi towarzyszyło wiele kontrowersji. Poza tym, że w ostatniej drodze towarzyszyli mu przedstawiciele władz, w tym prezydent Bronisław Komorowski, a także byli prezydenci Lech Wałęsa oraz Aleksander Kwaśniewski, to nie zabrakło również jego przeciwników.

Niemała grupa ludzi zebrała się na cmentarzu tylko po to, żeby wyrazić swoją dezaprobatę wobec faktu, że generał, przez wielu uważany za zdrajcę narodu, ma zostać pochowany obok bohaterów narodowych, powstańców warszawskich, a także ofiar zbrodni komunistycznych, do których śmierci Jaruzelski miał się przyczynić poprzez wspieranie systemu.

Politycy, którzy pojawili się na pogrzebie Jaruzelskiego podkreślali jednak, że zasłużył się on ojczyźnie, a krzywdzące oceny w takiej sytuacji są zdecydowanie nie na miejscu. Aleksander Kwaśniewski, który przemawiał nad grobem generała przypominał, że przeszedł on w życiu wiele trudnych chwil, ale nie poddawał się i do samego końca na sercu leżało mu dobro narodu.

Generał Wojciech Jaruzelski był prezydentem kraju w szczególnym okresie, w latach 1989-1990. To on wprowadził w Polsce stan wojenny, czego wielu Polaków nie wybaczyło mu do dzisiaj. Przed objęciem fotela prezydenckiego, Jaruzelski pełnił funkcje przywódcy PRL, sekretarza PZPR oraz przewodniczącego Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.

Generał chorował od dłuższego czasu. W 2011r. wykryto u niego nowotwór węzłów chłonnych. Dodatkowo, pojawiły się komplikacje po odbytej chemioterapii. W ostatnich miesiącach miał również poważne problemy z niewydolnością krążenia. W ubiegłym roku był kilkukrotnie hospitalizowany.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Ostatnia droga gen. Jaruzelskiego.

Podobne

Kursy walut 2020-08-10

+ więcej
  • EUR euro 4,4023 -0,26%  -1,16gr
  • USD dolar 3,7393 +0,24%  +0,91gr
  • GBP funt 4,8904 +0,05%  +0,26gr
  • CHF frank 4,0843 -0,03%  -0,13gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm