pieniadz.pl

Oszczędności Polaków - wysokie na tle innych Europejczyków, choć wciąż niewielu z nas odkłada na "czarną godzinę"

poniedziałek, 29-10-2012 godz. 17:05

Zgodnie z badaniami TNS Polska, które zostały przeprowadzone na zlecenie Fundacji Kronenberga, jedynie 8% Polaków stale oszczędza. 34% rodaków chciałoby odkładać regularnie, ale ze względu na spore wydatki bieżące, są w stanie zaoszczędzić pewne sumy tylko raz na jakiś czas. Natomiast 56% spośród nas nie może nic odłożyć, ponieważ wydaje pieniądze na codzienne potrzeby swojego gospodarstwa domowego.
Takie informacje z pewnością nie są zadowalające. Tym bardziej, że skoro 56% osób nie oszczędza, to właśnie tylu z nas nie jest przygotowanych na niespodziewane kłopoty finansowe. Jeżeli sytuacja gospodarcza i ekonomiczna będzie się pogarszała, ponad połowa społeczeństwa może odczuć niedobory.

Należy przy tym dodać, że oszczędności Polaków raczej nie są długoterminowe. Co prawda, udaje się odłożyć ok. 100-500zł na miesiąc, jednak środki te są zwykle zbierane na okres około roku – przyznaje się do tego 45% ludzi, a jeszcze rzadziej oszczędza się na 3 lata lub dłużej.

Co ciekawe, coraz mniej osób twierdzi, że oszczędzanie ma sens. Jeszcze w roku 2011, 67% Polaków uważało, że ważne jest posiadanie pewnych zasobów na „czarną godzinę”. Niemniej jednak, w roku bieżącym tych osób było już 61%. 24% mówi wprost, że odkładanie pieniędzy nie ma sensu. Zaskakującym może okazać się też fakt, że rośnie liczba osób decydujących się na oszczędzanie w domu. Rok temu tylko 5% wybierało taką opcję przechowywania zasobów finansowych, a dziś jest to już 9%.

Pozytywną informacją jest ta dotycząca ilości osób spłacających kredyty. Te gotówkowe, ratalne czy konsumpcyjne są posiadane przez 19% Polaków. W ubiegłym roku było to 22% spośród rodaków. Jeszcze mniej jest ludzi mających dwa lub więcej kredytów - jest to dziś 14% wobec 36% w 2011r.

W obliczu danych TNS Polska nieco zaskakujące mogą być informacje zebrane przez Barometr Oszczędności Erste Group. Okazuje się, że Polacy ze swoimi oszczędnościami znajdują się w czołówce rankingu uwzględniającego mieszkańców wszystkich krajów należących do Europy Środkowej i Wschodniej (CEE).

Wedle obliczeń, Polacy odkładają miesięcznie 15% dochodów, a Słowacy 12%. Bogatsi od nas Niemcy czy Austriacy oszczędzają 9% miesięcznych pensji. Trzeba przy tym zaznaczyć, że mieszkańcy Europy Środkowej i Wschodniej oszczędzają więcej mimo, że swoją ogólną sytuację finansową uważają za gorszą, niż Europejczycy z zachodu.

Co prawda, przeszło 50% wszystkich tych osób naprawdę stara się oszczędzać, lecz Polacy oraz Słowacy robią to w największym stopniu. Ogólnie, zauważalna jest tendencja wzrostowa – zwiększa się liczba ludzi, którzy dostrzegają wartość oszczędzania. To dobrze dla gospodarek, ponieważ przekłada się na redukcję zadłużenia gospodarstw domowych.

Rezultaty jasno dają do zrozumienia, że ok. 75% Europejczyków mieszkających na terenach Europy Środkowej i Wschodniej uważa odkładanie pieniędzy za istotne zabezpieczenie materialne. Dodatkowo, dane pokazują, że ok. 25% mieszkańców tej części Starego Kontynentu jest zadowolonych z zaoszczędzonej kwoty.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Oszczędności Polaków - wysokie na tle innych Europejczyków, choć wciąż niewielu z nas odkłada na "czarną godzinę".

Podobne

Kursy walut 2020-09-18

+ więcej
  • EUR euro 4,4574 +0,13%  +0,60gr
  • USD dolar 3,7585 -0,34%  -1,28gr
  • GBP funt 4,8811 -0,13%  -0,63gr
  • CHF frank 4,1378 -0,08%  -0,32gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm